ان ال پی (NLP)

آیا تا به حال واژه ی ان ال پی به گوشتان خورده است . اگر چیزی درباره ی این روش موثر در رسیدن به موفقیت نمی دانید ، این مقاله را حتما بخوانید :

مقدمه

ان ال پی چیست؟

ان ال پی چگونه روی ذهن و زندگی ما تاثیر می گذارد؟

ان ال پی چه کاربردی دارد؟

تکنیک های ان ال پی

ان ال پی در لاغری

ان ال پی در روابط اجتماعی

ان ال پی در خانواده

چگونه ان ال پی را یاد آموزش ببینیم؟

مقدمه

شاید شما هم مثل بسیاری دیگه از مخاطبین دوره های موفقیت و راز موفقیت ، تا بحال اسم ان ال پی رو نشنیده باشید و ندونید که ان ال پی دقیقا چیه و چه کاربردی داره ؟ اما باید به شما بگیم که ان ال پی یکی از مدرن ترین روش های رسیدن به موفقیت و تغییر عادت های ذهنی و رفتاریه .

اصولا ما انسان ها برای رسیدن به هر دستاورد جدیدی ، نیاز داریم که ابتدا ذهن و زبان خودمون رو در راستای رسیدن به یک هدف خاص برنامه ریزی و هدایت کنیم.

در واقع اگر ذهن ما دستور درستی برای رسیدن به موفقیت و یا ایجاد یک تغییر نده ، زبان و یا همان نتیجه ی افکار ما هم نمیتونه اون رو ارائه بده و این مسئله طبیعتا نتیجه ای جز رکود و یا حتی شکست نداره .

پس ما نیاز داریم که روی دو عنصر اساسی در زندگی خودمون کار کنیم تا بتونیم به هر آنچه که در زندگی خوستار آن هستیم دست پیدا کنیم.

اولین المان ، برای رسیدن به یک تغییر بزرگ ، تغییر مسیر ذهن و اندیشه های انسان است.

شاید شما هم بارها شنیده باشید که ذهن میتونه عامل بزرگی در رسیدن به موفقیت انسان ها باشه و هر بار از خودتون پرسیدید که چطوری میشه که ذهن بتونه همه چیز رو حل کنه ؟ بزارید یک مثال براتون بزنم .

حدودا سه یا چهار سال پیش بود که یکی از هنرجوهای دوره راز موفقیت ، با من صحبت می کرد و به شدت از یک مسئله اون هم چاقی خودش ناراضی بود .

ابتدا به امر هیچ شمایی از دلیل چاقی و یا رفتارهایی که داشت نداشتم اما وقتی که شروع کرد به توضیح دادن ، احساس کردم که این جوون ، همه چیزش در مسیر درست قرار داره ، جز باورهای ذهنیش .

اون به من گفت که هر روز ورزش می کنه ، هر روز سعی می کنه کالری غذاهایی که میخوره رو کنترل کنه ، اما مشکل اساسی اینجاست که هیچ وقت باور نداره که بتونه یه اندام خوب داشته باشه و هر روز حسرت این رو میخوره که پس کی میتونه یک اندام خوب داشته باشه؟

اینجا بود که باید بهش میگفتم ، تا زمانی که تو ذهنت رو اصلاح نکنی و مادامی که تو باورهای درونی خودت رو اصلاح نکنی ، رسیدن به یک اندام خوب برات امکان پذیر نیست.

چرا؟

به یک دلیل بزرگ . وقتی که ما اعتقاد و باور به این نداشته باشیم که کاری که انجام میدیم ، میتونه برای ما دستاوردهای مثبتی داشته باشه ، به هیچ دستاورد مثبتی دست پیدا نمی کنیم.

این قدرت ذهن ماست . شما هر روز سه کیلومتر بدوید . وقتی که باور نداشته باشید این سه کیلومتر دویدن باعث می شود که شما اندام بهتری داشته باشید ، تنفس قوی تری داشته باشید و در نتیجه زندگی با نشاط تری داشته باشید ، حاصل این سه کیلومتر دویدن شما چیزی نیست جز اینکه بعد از دویدن همیشه احساس خستگی می کنید و روی مبل خونه تون ولو می شید و احساس می کنید که دیگه دویدن براتون فایده ای نداره و هر چی که می دوید به هیچ نقطه ی مثبتی نمی رسید .

پس ذهن ماست که همه ی دستورات رو صادر می کنه و اگر ما بتونیم ذهن خودمون رو کنترل کنیم ، بسیاری از کارهای خودمون ، رفتارهای خودمون و از همه مهم تر لایف استایل و یا همون شیوه ی زندگی خودمون رو هم میتونیم کنترل کنیم.

اما سوال اینجاست که :

چگونه ذهن خودمون رو کنترل کنیم؟

خب این دقیقا سوالیه که قراره توی همین مقاله بهش جواب بدیم .

اما توی ارکان اساسی رسیدن به یک تغییر به این اشاره کردیم که زبان هم میتونه به شدت روی کارهای ما تاثیر بزاره .

بله زبان . البته منظورمون به هیچ وجه زبان به عنوان اعضای بدن نیست . بلکه منظورمون زبان گفتار و زبان فکر کردن هست.

نمی دونم چقدر به این مسئله آگاه هستید ، اما باید بگیم که زبان یا وسیله ی بیان افکار ، عمدتا به دو صورت بر روی زندگی ما تاثیر می گذاره .

آیا تا بحال دقت کردید که در طول روز چقدر با خودمون حرف می زنیم ؟

اگر دقت کنید ، می بیند که ما همیشه در حال برقرار کردن یه دیالوگ با خودمون هستیم . این دیالوگ ، همان زبان ما است. یعنی ما اگر بتونیم زبان خودمون رو با ذهن خودمون هماهنگ کنیم  ، اونموقع میتونیم روی تک تک فعالیت ها و تصمیماتی که توی زندگیمون داریم ، تسلط کامل داشته باشیم.

نوع دیگری که ما از زبان استفاده می کنیم ، بحث ارائه ی زبانی هست .

یکی از تکنیک هایی که ما در ان ال پی مرور می کنیم ، مبحث موفقیت در جامعه ، زندگی وازدواج هست . زبان ارائه یا زبانی که ما با اون گفتگو می کنیم میتونه بستر خیلی از اتفاقات رو برای ما فراهم کنه . پس ما باید روی این زبان هم کار کنیم.

خب سوال اساسی اینجاست که چطور به این هماهنگی برسیم ؟

این هم دقیقا مسئله ی بعدی ای هست که باید در این مقاله یعنی مبحث ان ال پی مرور کنیم.

خب حالا برای اینکه به یک جمع بندی برسیم ، باید بگیم که برنامه ای که میتونه میزان هماهنگی ذهن و زبان ما رو به حد اعلا برسه ، روش ان ال پی هست .

ما توی این مقاله سعی می کنیم که تمام آنچه که شما باید در مورد ان ال پی بدونید رو بهتون بگیم و از سمت دیگه سعی می کنیم ، راهکارهایی براتون عرضه کنیم که شما بتونید از ان ال پی به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. .

پس با ما باشید تا یک جلسه ی آموزشی خوب رو در این مقاله داشته باشیم .

این جلسه ی آموزشی رو ما به شکل سوال و جواب مطرح کردیم که در واقع مجموعه ای از تمامی سوالات پر تکراری هست که در جلسه ها وکلاس های درس ، شاگردانم از من پرسیدند.

اولین سوالی که باید در مورد ان ال پی با هم مرور کنیم ، ذکر این مبحثه که :

ان ال پی(nlp) چیست؟

 ان ال پی (Neuro Linguistic Programming) مخفف سه واژه ی

نورو (Neuro)  : یعنی عصب ،

لینگوئستیک (Linguistic)  : یعنی زبانی و زبان شناختی

 پروگرامینگ (Programming) : یعنی برنامه ریزی است.

در ایران ان ال پی (NLP) رو به برنامه عصبی زبانی ، ترجمه کردند و ما باید بگیم که هر چند این ترجمه بسیار علمی هست ، اما من هم به شخصه یه ترجمه براتون ارائه می کنم که میتونه به شدت کارتون رو راحت کنه .

 ان ال پی (NLP) از نگاه من ، یک برنامه ی جامع برای هدایت ذهن و زبان هست .

پس میتونیم از این به بعد این توافق رو داشته باشیم که در جای جای مقاله به جای برنامه عصبی زبانی بگیم ، برنامه ی هدایت ذهن و زبان .

خب حالا میریم سراغ اینکه هر کدوم از اجزای عبارت ان ال پی ، دقیقا به چه معنا هستند و چه کاردبردی دارند ؟

 

ان (N) : اولین حرفی که توی کلمه ی ان ال پی می بینم ، حرف N هست . حرف ان یا N در واژه ی NLP دقیقا به معنای نورو یا همون ( Neuro) در زبان انگلیسی هست که به معنای عصب هست.

اشتباهی که بسیاری از افراد در ترجمه واژه ی عصب می کنن اینه که این واژه رو به اعصاب و علوم و مغزی ارتباط می دن .

اما باید بگیم که در اینجا عصب یا مباحث عصب شناختی از شاخه ی روانشناسی مطرحه .

در علم روان شناسی ، وقتی ما از عصب صحبت می کنیم ، به طور کلی در مورد سه چیز صحبت می کنیم .

  • یک مبحث آگاهی از خود یا خود آگاهی است .
  • دو مبحث دانش درونی ، یا ناخودآگاهی است .
  • و سه نیز مبحث حواس پنج گانه و گاها شش گانه است.

اگر ما به این سه مبحث تسلط کافی داشته باشیم ، اونوقت خیلی راحت میتونیم به این درک برسیم که عصب در واژه ی ان ال پی به چه معناست.

از سمت دیگه بزارید این رو هم بگم که اگر به ترجمه ی من ، از ان ال پی نگاه کرده باشید ، میتونید به یک واژه ی بهتر به نام ذهن برسید . عصب ، همان ذهنی هست که ما در فارسی بهش اشاره فراوان داریم .

خب این ذهن یا همون بحث عصب های آگاهی شناختی ، در درون ما چه کار می کنند؟

خیلی خلاصه بخایم به شما بگیم ، باید توضیح بدیم که متاسفانه و یا خوشبختانه تمامی تصمیماتی که انسان ها می گیرند ، چه در بصورت احساسی ، چه بصورت منطقی ، چه آگاهانه ، چه غیر آگاهانه و از اون مهم تر چه درست ، چه غلط ، همگی توسط همین قوه در درون ما شکل می گیره و معنا پیدا می کنه .

در واقع این ذهن انسانه که به همه ی حرکات ، تصمیمات ، احساسات تسلط داره و درست مثل یک جعبه سیاه ، که این بار قدرت فرمان دهی هم داره ، عمل می کنه و ساختار رفتارها و اعمال ما روشکل می ده .

پس ما نیاز داریم که روی این مسئله تمرکز کنیم و تمرکز ما روی این مسئله ، به هیچ وجه امکان پذیر نیست ، مگر اینکه ما روش یک برنامه ریزی داشته باشیم . برنامه ریزی ای که ما رو بر روی همه جوانب ذهن و عصب مسلط کنه .

خب این برنامه ریزی دقیقا چیزیه که ما در آخرین کلمه ی ان ال پی ، یعنی پروگرامینگ یا همون برنامه ریزی داریم و در ادامه کامل توضیح میدیم .

خب مسئله ی بعدی مبحث زبان هست.

دومین کلمه ای که ما توی عبارت ان ال پی داریم ، مبحث Linguistic هستش . لینگوئستیک ، در دیکشنری زبان انگلیسی به طور مستقیم به زبان شناسی اشاره داره .

اما اگر بحث زبان شناسی رو از دیدگاه روان شناختی نگاه کنیم می بینیم که زبان ، عاملی قدرتمند برای اصلاح ساختار فکریه .

چرا که ما برای فکر کردن نیاز به زبان داریم . برای بوجود آوردن تغییر ، نیاز به ارائه زبانی داریم و از اون مهم تر اینکه افکار ما از زبان ما تاثیر می گیرند و وقتی که زبان ما بر روی افکار ما تاثیر مثبت بگذاره ، طبیعتا ما هم اعمال خوبی خواهیم داشت و هم ارتباط اجتماعی و میان فردی عالی.

فکر می کنم این آرزوی هر شخصی باشه که به این صورت بتونه زندگی خودش رو متحول کنه .

خب دوستان ، مسئله ی آخری که باید بهش اشاره کنیم عبارت پی در NLP هستش . همونطوری که خدمتتون گفتیم ، ان ال پی یک برنامه جامع برای اتصال حلقه های ذهن و زبان به منظور رسیدن به موفقیت هست.

هنگامی که ما یک برنامه ریزی برای سیستم اتصال ذهن و زبان داشته باشیم . طبیعتا میتونیم علیه تمامی اتفاقات زندگی با داشتن برنامه ای مشخص ، به سوی یک هدف مشخص حرکت کنیم و جلوی تمام انرژی های منفی تمام قد بایستیم.

خب حالا که با ان ال پی کاملا آشنا شدید ، نوبتش رسیده که بریم سراغ روش تاثیر گذاری ان ال پی بر روی زندگی ما.