داشتن زندگی مستقل در دنیای مدرن امروزه آرزوی اکثر جوانان می باشد، گاهی این خواسته و آرزو خوب است، زیرا باعث می شود که فرد به اصطلاح روی پای خودش بایستد و محتاج پدر و مادرش نباشد و در تمام سختی ها بتواند به تنهایی شرایط را مدیریت کرده و مشکلات کوچکش را حل کرده و مشکلات پیچیده تر را با کمک و راهنمایی گرفتن از بزرگترها حل کند.

گاهی برخی از جوانان فقط خواستار داشتن یک زندگی مستقل می باشند و برخی از آنها برای تحصیل در شهری دیگر این زندگی را تجربه می کنند. برخی از این افراد راه های زندگی مستقل را نمی دانند و گاهی اشتباه می کنند و در این زندگی شکست می خورند. با ما همراه باشید تا در ادامه راه هایی که به داشتن زندگی مستقل کمک می کنند را معرفی کرده و توضیح دهیم.

استقلال مالی

یکی از رکن های داشتن زندگی مستقل، استقلال مالی است، اما برخی از جوانان این رکن مهم را فراموش می کنند و حتی زمانی که در شهر دیگر دانشجو هستند و در خوابگاه و یا خانه مجردی زندگی می کنند تحت حمایت مالی والدینشان می باشند. فردی که خواستار زندگی مستقل است، باید استقلال مالی داشته و تحت حمایت والدینش نباشد.

مدیریت وظایف یک خانه

گاهی به نظر می رسد که انجام کارهای روزانه و معمول یک زندگی را می دانید و از پس انجام آنها برمی آیید، اما زمانی که در موقعیت قرار می گیرید به این نتیجه می رسید که نمی توانید از پس برخی کارهای به ظاهر ساده بر آیید.

برای مثال هنگامی که لامپی می سوزد و یا لوله ای خراب می شود، شما خودتان نمی توانید لامپ را عوض کنید و حتی نمی دانید برای تعمیر لوله ها کجا باید مراجعه کنید و هزینه آن چقدر می باشد. سعی کنید هنگامی که در خانه پدر و مادرتان زندگی می کنید این موارد را یاد بگیرید تا در زندگی مجردی و مستقل خود دچار مشکل نشوید.

مدیریت مالی

مدیریت مالی نیز از رکن های مهم زندگی می باشد، همیشه به خاطر داشته باشید که هزینه های زندگی فقط به خورد و خوراک، شارژ ساختمان و لباس محدود نمی شوند، بلکه هزینه های دیگری در این زمینه نقش دارند. همیشه سعی کنید بین درآمد خود و خرج هایتان تعادل ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی و آنطور که دوست دارید زندگی کنید. برای این کار به موارد زیر توجه کنید:

آگاهی از میزان دقیق درآمد خود

اگر فردی هستید که کار پاره وقت و یا پروژه ای دارید، همیشه میزان حداقل پول خود را بدانید.

حساب کردن هزینه های پیش بینی ناپذیر

برای اینکه هزینه های پیش بینی نشده خود را بدانید، بهترین کار یادداشت کردن هزینه های ماهانه خود، همچون خرید خانه، خوراک، قبض ها و شارژ ساختمان است، زیرا این کار به شما کمک می کند تا بتوانید کمی از درآمد خود را کنار بگذارید تا اتفاق ناخواسته و پیش بینی نشده ای افتاد، پولی پس انداز داشته باشید تا دیگر مجتاج دیگران نشوید.

در میان گذاشتن مشکل مالی خود با والدین

کمک گرفتن در شرایط خاص، هیچگاه نشانه ضعف شما نمی باشد. گاهی ممکن است در زندگی با مشکلی روبرو شوید که نتوانید به تنهایی آنرا حل کنید، بنابراین بهتر است که آنرا با والدین خود در میان گذاشته و از آنها کمک بخواهید.

اگر شما فردی خواستار زندگی مستقل هستید، ابتدا موارد ذکر شده در این مقاله را یاد گرفته و در زندگی خود استفاده کنید تا در آینده زندگی مستقلی داشته باشید.