کنترل لرزش صدا هنگام سخنرانی

لرزش صدا هنگام سخنرانی و یا صحبت با شخصی باعث کاهش تاثیرگذاری صحبت شما بر روی مخاطب می شود. راه های کنترل لرزش صدا بسیار هستند که می توان به کمک آنها کنترل لرزش صدا را در دست گرفت و با صحبت های خود دیگران را تحت تاثیر قرار داد. با ما همراه باشید؛ در ادامه این راه حل ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

انجام تمرینات صدا برای رسایی و بلندی آن

یکی از راه هایی که می توان لحنی تاثیرگذار داشت، صحبت با صدای بلند و رسا می باشد، در اینجا منظور از صدای بلند این می باشد که ولوم صدایتان به انداه ای باشد که تمام حضار بتوانند صدای شما را بشنوند، حتی اگر میکروفون نباشد. بلدی صدا باید مطابق با محیط و تعداد مخاطبین باشد.

انجام تمرینات زبانی برای بهبود لحن

در ابن مورد باید کلمات را به گونه ای بیان کنید که کاملا واضح بوده و اشتباه شنیداری به وجود نیاورند. باید برای این کار تمرینات بسیاری را انجام دهید تا بتوانید آوای کلمات را به خوبی بیان کنید. گاهی ممکن است هنگام صحبت کاملا مسلط نباشید و با بیان کلمه ای با آوای اشتباه، مخاطب دچار اشتباه شده و در سخنرانی خود با شکست روبرو شوید.

خواندن کتاب، مجلات و متن سخنرانی با صدای بلند

سعی کنید همیشه هنگام خواندن کتاب و مجلات، آنها را با صدای بلند و رسا بخوانید. حتی می توانید متن سخنرانیتان را نیز با صدای بلند برای خود، دوستان و یا خانواده بخوانید. هنگامی که در جمع دوستان خود هستید سعی کنید درباره موضوعی صحبت کرده و برای آنها توضیح دهید، زیرا این کار به شما کمک می کند تا تجربه سخنرانی، مقابل دیگران را به دست آورده و بتوانید به راحتی در مقابل چندین نفر غریبه سخنرانی کنید.

افزایش تمرکز و حفظ استقامت بدن

سعی کنید هنگام سخنرانی چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده کاملا پاهای خود را روی زمین قرار داده و آنها را به اندازه عرض شانه باز کنید، زیرا این کار به حفظ تعادل و استقامت بدن کمک کرده و اعتماد به نفس را نیز در شما افزایش می دهد.

صاف نگه داشتن شانه ها

سعی کنید همیشه چه در حالت نشسته و چه ایستاده شانه هایتان را صاف و رو به عقب نگه دارید، زیرا این کار تنفس شما را کنترل کرده و باعث می شود لرزش صدایتان از بین برود. در صورتی که شانه هایتان مایل به جلو باشد مخطبانتان احساس می کنند که شما معذب هستید و این کار باعث می شود که در صدایتان لرزش ایجاد شده و با سرعت زیاد نفس بکشید.

برای اینکه مدیری موفق باشید و همیشه در سخنرانی هایتان بدرخشید به این نکات توجه کنید، زیرا لرزش صدا یکی از مواردی می باشد که مانع موفقیت شما در اکثر سخنرانی ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید