درباره خواب مفید چه می دانید؟

خواب مفید یکی از عواملی می باشد که هر فرد در زندگی خود به آن احتیاج دارد. روانشناسان بر این باورند که در هر سن نسبت به انرژی مصرفی کارها، در طول روز، بستگی دارد. برای مثال گاهی برخی از افراد ۵ ساعت در شبانه روز می خوابند و صبح سرحال و پرانرژی هستند، اما فردی دیگر ۵ ساعت در طول شبانه روز می خوابد و روز بعد خسته و خواب آلود است. با همراه باشید تا در ادامه به معرفی راز و رمز خواب خوب و همچنین اهمیت کیفیت خواب بپردازیم.

آیا خواب زیاد فایده دارد؟

اکثر افراد به استراحت خود بیشتر از کارهای دیگر اهمیت می دهند، درست است که استراحت بسیار خوب است، اما به خاطر داشته باشید که خواب زیاد برخلاف عقیده دیگران باعث رفع خستگی و به دست آوردن انرژی از دست رفته خود نمی شود، بلکه مشکلاتی را به همراه دارد. افرادی که زیاد می خوابند نسبت به دیگر افراد دچار افسردگی شده و در معرض خطراتی همچون بیماری قلبی و سکته مغزی قرار دارند.

کیفیت خواب از کمیت آن مهم تر است

این عقیده که باید برای استراحت به اندازه کافی بخوابیم، اشتباه نمی باشد، مهمتر چگونه خوابیدن است. هنگامی که فرد استرس دارد و ذهنش مشغول بوده، اگر به اندازه کافی هم استراحت کرده و بخوابد، باز هم خسته و کسل می باشد. در سوی دیگر زمانی که فرد، ذهنی آسوده داشته باشد و با آرامش بخوابد، خواب خوبی داشته و در طول روز انرژی مورد نیاز خود را به دست خواهد آورد.

چرا کیفیت خواب مهم است؟

افراد برای اینکه روز خود را با انرژی و انگیزه شروع کنند، نیاز به خواب مفید و کافی دارند و این نوع خواب به کارهایی که قبل از خواب انجام داده می شود بستگی دارد. برای مثال اگر قبل از خواب کارهایی که باعث آرامش ما شده و افکار بد را از ما دور می کند همانند انجام حرکات یوگا و مدیتیشن، می توانیم خوابی راحت و مفید داشته باشیم. در صورتی که فرد قبل از خواب پیام هایی با انرژی منفی دریافت کند و یا مشاجره داشته باشد، نمی تواند با آرامش بخوابد و روز بعد کسل و خواب آلود می باشد.

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم، راه های بسیاری برای داشتن خواب کافی وجود دارد. بنابراین اگر شما هر روز صبح کسل و خواب آلود هستید، سعی کنید هر شب قبل از خواب ذهنتان را آرام کرده و به موارد مورد علاق خود فکر کنید، تا خوابی مفید داشته و روز بعد سرحال و پرانرژی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید