ازدواج به گفته قدیمی ها همانند یک هندوانه سر بسته می باشد و هیچ کس از آینده آن اطلاعی ندارد، اما می توان با استفاده از توصیه ها و تجربیات دیگران از آسیب ها و مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کرد. امروزه اکثر جوانان ملاک یک ازدواج خوب، بی مشکل و موفق را عشق و علاقه می دانند، عشق و علاقه یکی از مواردی می باشد که برای ازدواج لازم است، اما مواردی وجود دارد که از این مورد مهم تر می باشد، با ما همراه باشید، در ادامه مقاله این موارد را ذکر خواهیم کرد.

سالم بودن از نظر جسمی و روانی

جوانان قبل از ازدواج باید در مورد سلامت روانی و جسمانی همسر آینده خود مطلع شوند و اگر مشکلی جسمانی وجود داشت با یکدیگر به توافق برسند. اگر یکی از طرفین دچار اختلال روانی بود باید از این ازدواج خودداری کرد، زیرا در آینده به مشکل می خورند. برای تشخیص اختلالات روانی می توان به روانپزشک مراجعه کرد تا به کمک تست های مختلف این مشکل و میزان آنرا تشخیص دهد.

اطلاع از سوابق خانوادگی

باید خانواده های طرفین از نظر سلامت روان مورد بررسی قرار گیرند. ازدواج با افرادی که در خانواده ای به دور از اختلاف، طلاق و اعتیاد هستند مناسب است و باید در ازدواج با فرزندانی که در خانواده ای آشفته که همیشه دعوا و نزاع در آنها وجود دارد، دقت بیشتری به خرج داد، زیرا برخی معتقدند که ازدواج به این صورت پرخطر شناخته می شود؛ اما این نکته قابل ذکر است که استثنا در همه جا وجود دارد.

داشتن تناسب فرهنگی

هنگامی که دو نفر قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، خانواده طرفین باید یکدیگر را بشناسد و از نظر فرهنگی با یکدیگر هماهنگ باشند. در نطر داشته باشید که اگر نارضایتی و یا اختلاف در خانواده ها وجود داشته باشد، این مشکلات در زندگی مشترک زوجین تاثیر می گذارد.

اطلاع از سطح تحصیلات

سطح تحصیلات و توقعات طرفین از یکدیگر باید مشخص شود، توجه داشته باشید که لازم است سطح تحصیل طرفین بهتر است به یکدیگر نزدیک باشد تا در آینده مشکلی به وجود نیاید.

آشنا بودن با مبانی اعتقادی

طرفین باید راجع به باورها و اعتقادات خود با یکدیگر صحبت کنند، زیرا دو نفر که یکی از آنها به شدت معتقد و مذهبی بوده و دیگری اعتقاداتش به اندازه او قوی نمی باشد، نمی توانند ازدواج موفق داشته باشند و زندگی خوبی را رقم بزنند.

اختلاف سنی مناسب در ازدواج

روانشناسان و مشاوران بر این باورند که بهتر است اختلاف سنی برای ازدواج بین ۴ تا ۱۰ سال باشد، زیرا بیشتر از این گاهی طرفین نمی توانند یکدیگر را درک کرده و موجب بروز اختلافات متعددی می شود.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم برای ازدواج مناسب نباید تنها ملاکتان عشق و علاقه باشد، چون ممکن است این عشق و علاقه به مرور کاهش و یا افزایش یابد و مهم تر از این مورد، مواردی که ذکر کردیم می باشند. بنابراین اگر قصد ازدواج دارید، حتما به این موارد توجه کنید.