مدیریت هزینه های روزمره زندگی

مدیریت مالی تاثیر به سزایی در کنترل هزینه های زندگی داشته و می تواند به شما کمک کند تا مقداری از هزینه های روزانه خود را نگه داشته و پس انداز کنید. اگر مایلید مدیریت هزینه های روزانه خود را به دست گرفته و برنامه ویژی ای برای آن در نظر بگیرید، در ادامه مقاله نکات مربوط به آن را مطالعه کنید.

مخارج خود را در نظر بگیرید

در ابتدای راه باید مخارج روزانه و ضروری خود را در نظر گرفته و مقدار هرکدام را در جایی یادداشت کنید. به عنوان مثال مقدار مشخصی برای قبض ها، شارژ ساختمان، محارج رفت و آمد و همچنین موادغذایی در نظر بگیرید. در این صورت در ماه بعد می توانید برنامه ریزی مالی مفیدی برای خود تعیین کرده و مخارجتان را کنترل کنید.

عاقلانه خرج کنید

تصور کنید که ابزاری را برای یک بار نیاز دارید و می دانید که یکی از دوستانتان آنرا دارد، می توانید آن ابزار را قرض گرفته و برای همان یکبار استفاده کنید. حدالامکان از دیگران پول قرض نگیرید، این حساب ها روی هم جمع شده و سپس مبلغ هنگفتی را باید برای آنها هزینه کنید.

حدالامکان پس انداز کنید

پس انداز کردن باید یکی از اولویت های زندگی شما باشد، به طوری که اگر بودجه کمی در اختیار دارید حداقل ۱۰ درصد از آنرا برای پس انداز کنار گذاشته و فکر کنید وجود ندارد. شما در آینده شاید نتوانید به اندازه هم اکنونتان کار کنید، بنابراین بودجه ای را برای آینده خود و هنگام ناتوانی تان در نظر بگیرید. یکی از بهترین روش های پس انداز، گذاشتن پول در حساب های کوتاه مدت است، در این صورت از سود آن نیز بهره مند خواهید شد.

بدهی های خود را پرداخت کنید

اگر از مبلغ وام ازدواج یا مسکنتان چیزی باقی مانده است، به محض اینکه پول دستتان آمد آنها را پرداخت کنید. با این کار خیال خودتان هم راحت تر خواهد شد.

آینده نگر باشید

عادت ولخرجی خود را کنار گذاشته و علاوه بر پس انداز، برای پول هایتان برنامه ریزی مالی داشته باشید. به عنوان مثال برنامه ریزی کنید با چه مقدار پس انداز ماهیانه می توانید پس از یکسال خودروی موردنظرتان را تهیه کنید. تهیه مسکن و خودرو باید در لیست اولویت های برنامه ریزی شما قرار گیرند چون می توانند به مقدار زیادی از مخارج اضافی شما مثل اجاره خانه یا کرایه تاکسی بکاهند.

برنامه ریزی مالی و مدیریت درآمد می تواند راه درستی به سمت پس انداز مفید و سپس داشتن آینده ای روشن باشد، امیدواریم نکات ذکر شده مفید واقع شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید