۵ اصل روانشناسی که باید بدانید

روانشناسی علمی است که به ما در راحت تر زندگی کردن کمک می کند. شاید برخی از ما با اصول مهم روانشناسی آشنایی داشته باشیم اما به کار گیری آنها در زندگی برایمان مشکل به نظر برسد. از این رو چند مورد از باورهای غلط در زندگی که تاکنون به آنها توجهی نداشته اید را برایتان آورده ایم، با ماه همراه باشید.

شخصیت ما دائم در حال تغییر است

شما هرگز نمی توانید به صورت قطعی شخصیت خود را بشناسید و تعیین کنید که دارای چه خصوصیاتی هستید. شخصیت و ویژگی های انسان هر روز تحت تاثیر شرایط، واکنش های دیگران و همچنین مشکلات در حال تغییر است، بنابراین نمی توانید خودتان را در آینده همین فردی که اکنون هستید در نظر بگیرید. باور داشته باشید که حال و آینده انسان دارای تفاوت های زیادی هستند، از این رو هیچگاه به پیش بینی آینده نپردازید.

آن قدر که فکر می کنید مردم به شما اهمیت نمی دهند

شاید تا به حال دفعات زیادی خودمان را به خاطر نظرات و افکار دیگران آزرده ایم یا به خاطر آنها از تصمیمات مهم زندگیمان دست کشیده ایم، اما اگر می دانستیم مردم آن قدر درگیر زندگی شخصی خود هستند که به شرایط ما اهمیتی نمی دهند، شاید اکنون شادتر و در شرایط بهتری زندگی می کردیم، بنابراین از این پس سعی کنید بدون توجه به نظر یا عقیده دیگران زندگی کنید و زندگی دلخواهتان را رقم بزنید.

شما قابل مقایسه با دیگران نیستید

شبکه های اجتماعی باعث شده که ما ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه کنیم، شاید این موضوع تمایل ما را به کمال گرایی افزایش دهد، اما اگر درک کنیم که نمی توان هیچ فردی را با دیگری مقایسه کرد، شاید بتوانیم شادتر باشیم. هر فردی مسیر زندگی مختص به خود را طی کرده و شرایط ویژه ای را گذرانده، بنابراین نمی توان او را با هیچ فرد دیگری مقایسه کرد. درک این موضوع میزان آسیب پذیری ما را تا حد زیادی کاهش می دهد.

دیگران به نصیحت های شما گوش نمی دهند

همه ما در شرایط دلسوزانه که اطرافیان و عزیزانمان به ما احتیاج دارند سعی می کنیم با نصیحت و تجارب شخصی خود، آنها را راهنمایی کنیم اما اینکه دیگران به نصیحت هایمان گوش نمی دهند یک مسئله عادی است. تنها در صورتی پندهای شما مورد توجه شان قرار می گیرد که در زمان درست و با جملات صحیح نیز ارائه شوند.

شما نمی توانید همه چیز را تحت کنترل بگیرید

شاید نابسامان بودن شرایط کنونی آرامش را از شما بگیرد و تلاش های شما برای کنترل شرایط و مشکلات بی فایده بماند. یکی از اصول مهم روانشناسی که اغلب از نگاه مردم پنهان می ماند این است که شما نمی توانید همه چیز را تحت کنترل داشته باشید، بلکه فقط می توانید واکنش خود را پیش بینی و کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید