با ترس از آینده چگونه کنار بیاییم؟

نگرانی از آینده یک از مواردی می باشد که مانع رشد و پیشرفت شما شده و تاثیرات منفی بسیاری را بر زندگی شما می گذارد. ترس از آینده موجب هدر رفتن زمان و انرژی ما می شود. هنگامی که فرد نگران کاری باشد، سعی می کند تمام وقت و انرژی خود را صرف انجام آن کار کند تا بتواند به خوبی کار خود را به پایان رسانده و به موقع تحویل دهد، اما هنگامی که او دچار استرس و نگرانی می شود، این احساسات بر روی او تاثیر منفی داشته و باعث می شود که فرد نتواند به اندازه کافی بر روی کار خود تمرکز کند. در اینگونه مواقع فرد چون تمرکز ندارد نمی تواند کار خود را با دقت انجام دهد و متاسفانه کاری با کیفیت پایین تحویل می دهد. راه های بسیاری برای جلوگیری و حتی از بین بردن این احساس وجود دارد که ما در ادامه مقاله به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

تمرین ذهن

طبق نظر روانشناسان، افرادی که نگرانی بسیاری راجع به آینده خود دارند، بیشتر به سوی آن کشیده می شوند. برای رهایی از این مشکل فقط می توانید ذهن خود را بر روی زمان حال متمرکز کنید، زیرا این کار باعث می شود که نگرانی شما نسبت به آینده کاهش یابد و به مرور زمان از بین برود.

تنفس عمیق

لازم به ذکر است، هنگامی که فرد عصبی و یا نگران می باشد، تنفس وی کوتاه و سریع می شود، اما هنگامی که آرام است، آرام و عمیق نفس می کشد. بنابراین یکی از راه های رهایی از نگرانی، نفس عمیق کشیدن است. سعی کنید زمانی که دچار استرس، نگرانی و یا حتی عصبانیت می شوید، نفس عمیق بکشید، زیرا این کار به شما کمک می کند تا آرام شوید و نگرانیتان از بین برود.

ابراز قدردانی

انسان هنگامی که نگران می شود، افکار منفی به ذهنش هجوم می آورند و موجب افزایش نگرانی می شود. یکی دیگر از راه های رهایی از نگرانی ابراز قدردانی می باشد.

هنگامس که نگرانی به سراغتان می آید سعی کنین مواردی را که به شما احساس مثبت القا می کنند و به خاطر آنها شکرگزار و قدردان هستید را یادداشت کنید. سعی کنید هر شب قبل از خواب حداقل سه مورد از مواردی را که به خاطر آنها شکرگزار هستید را لیست نمایید.

نوشتن و یا صحبت راجع به نگرانی ها

هرگاه نگرانی به سراغتان می آید سعی کنید راجع به آنها با افرادی که می دانید می توانند کمکتان کنند همچون روانشناسان و یا مشاوران صحبت کنید و از آنها راهنمایی بگیرید. اما اگر نمی توانید با کسی صحبت کنید، نگرانی های خود را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند را نگرانی های خود را از بین ببرید و آگانه در مورد آینده خود تصمیم بگیرید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید