هوش هیجانی توانایی مدیریت زندگی شخصی و کار و همچنین تعادل میان آن دو برای رسیدن به موفقیت و هدف است و معمولا این هوش ارثی و ژنتیکی می باشد. با استفاده از هوش هیجانی در اجتماع و محل کار خود می آموزید که چگونه با افرادی که روزانه با آنها در معاشرت هستید، رفتار کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه و مطلوب در کار و زندگی خود برسید. با ما همراه باشید که در ادامه مقاله ویژگی افرادی را که از هوش بالایی برخوردار هستند را معرفی کنیم. لازم به ذکر است که افراد باهوش اگر مرتکب اشتباهی شوند، آنرا پذیرفته و در صورت امکان آن اشتباه را جبران می کنند.

خودشناسی

مهمترین و اصلی ترین ویژگی افرادی که دارای هوش هیجانی هستند، توانایی خودآگاهی می باشد. به عبارت دیگر خودآگاهی مجموعه ای از اطلاعات فرد نسبت به احساسات خود می باشد، یعنی فرد می داند که چه محرک هایی احساسات مثبت و منفی او را مثل شادی، خوشحالی، اضطراب، استرس و خشم برمی انگیزد و این درک به او توانایی کنترل آنها را می دهد.

به وسیله خودآگاهی، فرد ویژگی انتقادپذیری را در خود تقویت کرده و با نظرات منفی دیگران نسبت به خود صبورانه برخورد می کند، به همین دلیل می تواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرده و به بیان دیگر فردی با روابط اجتماعی بالا باشد.

رفتار هوشمندانه

بهترین ویژگی که افراد هوشمند از آن برخوردارند، ویژگی رفتار هوشمندانه می باشد، به عبارت دیگر اینگونه افراد تمام مشکلات خود را به همه اطرافیان خود نمی گویند تا راه حلی برای آنها بیابند و در نهایت سردرگم شوند، بلکه ابتدا کاملا مشکلات خود را دقیق بررسی کرده و به دنبال راه حل مناسبی برای آنها هستند و تنها در صورتی که نتوانند راه حلی پیدا کنند، به فردی که در این زمینه تجربه دارد، مراجعه کرده و راه حل مناسب را پیدا خواهد کرد.

شنونده خوبی بودن

یکی دیگر از ویژگی های افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، مهارت خوب گوش کردن به حرف های دیگران می باشد که به تقویت هوش هیجانی کمک شایانی می کند. هنگامی که طرف مقابلتان مشغول صحبت است و شما با دقت به او گوش می دهید، باعث می شوید که فرد به راحتی به شما اعتماد کند.

در این مقاله چهار مورد از ویژگی های افراد دارای هوش هیجانی را معرفی کردیم و به صورت مختصر توضیح دادیم، امیدواریم که مفید و کارآمد باشند.