چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم

هنگامی که صحبت از مذاکره می شود، اکثر افراد فکر می کنند که فقط برای مسائل رسمی و سیاسی مذاکره لازم است، درصورتیکه برای حل هر کاری به آن نیاز داریم. امروزه مطالب و کارگاه های بسیاری برای آموزش افراد در رابطه با مذاکره وجود دارد که در آنها راهکارهای مربوطه، اصول مذاکره و فن بیان آموزش داده می شود. در این مقاله تمریناتی را که به شما کمک می کند تا تبدیل به یک مذاکره کننده خوب شوید را می آوریم.

  1. «نه» گفتن را یاد بگیرید

گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که لازم است «نه» بگویید. برای مثال یک دوست از شما می خواهد کاری را برایش انجام دهید و شما توانایی یا وقت کافی برای انجام آنرا نداشته باشید، اینجاست که باید به او «نه» بگویید. سعی کنید «نه» گفتن را تمرین کنید تا اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، توانایی گفتن «نه» را داشته باشید.

  1. رازهای زبان بدن را بیاموزید

زبان بدن هر فرد با دیگری متفاوت است اما در مذاکره برخی از این حرکات بیانگر مورد خاصی است که با رعایت کردن آنها می توانید مذاکره بهتری داشته باشید. با تمرکز بر روی حرکات بدن طرف مقابلتان به راحتی می توانید حرکات او را تحلیل کرده و به نتیجه دلخواه خود برسید.

  1. شنونده خوبی باشید

یکی از مهم ترین راه های ارتباط با دیگران به خصوص در جلسات کاری، گوش کردن به صحبت های طرف مذاکره کننده است. هنگامی که یک شنونده خوب باشید و بیشتر گوش کنید باعث می شود که افکار شخص مقابلتان را فهمیده و همچنین اطلاعات بیشتری درباره آنچه که انتظار دارید به دست می آورید.

  1. به اندازه کافی تحقیق کنید

قبل از اینکه مذاکره خود را درباره هر موضوعی آغاز کنید، در مورد آن کاملا از طریق منابع اطلاعاتی خوب و دقیق تحقیق نمایید. برای مثال اطلاعات ضروری که فکر می کنید در طول مذاکره به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد را جستجو کنید. همچنین درباره پرسش هایی که در طول مذاکره امکان دارد پرسیده شوند و همچنین درباره پاسخ های مناسب آنها نیز تحقیق و بررسی کنید.

  1. در مذاکرات تجربه کسب کنید

برای اینکه در مذاکرات خود فردی با اعتماد به نفس به نظر آیید، اطلاعات و تجربه لازمه را در طول مذاکرات خود به دست آورید. با این کار می توانید مذاکره را در دست گرفته و به مقصود خود برسید. مهارت های مذاکره با تمرینات بسیار در این باره به دست خواهد آمد.

در این متن نکات ضروری درباره اینکه چگونه یک مذاکره کننده خوب باشیم برای شما آوردیم، امیدواریم با به کار گیری این موارد به هدف مورد نظر خود دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید