ترمیم زندگی خانم ها پس از طلاق

چگونه پس از طلاق به آرامش برسیم؟

جدایی اتفاق شیرینی نیست ولی زندگی پس از طلاق هم ادامه دارد و بهتر است وقتی ناچار به جدایی می‌شویم با کمترین هزینه این مرحله را پشت سر بگذاریم و به فکر موفقیت در ادامه زندگی باشیم. این امکان چگونه فراهم می‌شود؟

«جدایی نادر از سیمین» یکی از فیلم ‌های شاخص درباره طلاق است. چگونه می‌شود این مرحله از زندگی را با کمترین دردسر ممکن پشت سر گذاشت؟

طلاق و جدایی دست کم برای بیشتر ما ایرانی‌ها ساده نیست. به طور حتم در میان اطرافیان‌تان زوج‌هایی را دیده‌اید که با ناراحتی فراوان از یکدیگر جدا شده‌‌اند و قبل از طلاق دعوا و جدال بی‌پایانی را تجربه کرده‌اند. اما طلاق در میان همه فرهنگ ها ظاهر ناخوشایندی ندارد. به عنوان مثال در ژاپن سنتی وجود دارد که به زن و شوهر اجازه می‌دهد هنگام طلاق هم مانند عروسی جشن بگیرند. مهمان دعوت کنند ضیافتی ترتیب بدهند و در مقابل چشم همه حلقه ازدواجشان را با چکش خرد کنند و بعد هم با لبی خندان به دنبال زندگی تازه‌ای بروند. شاید این تصویر برای ما ایرانی‌ها خیلی فانتزی باشد اما مردم بعضی فرهنگ‌ها با پدیده طلاق راحت‌تر کنار می‌آیند به هر حال همیشه هم لازم نیست برای دور ماندن از آسیب‌ها و ناراحتی‌های طلاق به یک زندگی مشترک رنج آور ادامه دهید. برای طلاق راه‌های کم دردسری هم وجود دارد. پس اگر می بینید زندگی مشترک شما در سراشیبی سقوط قرار گرفته و امیدی به ترمیم زخم‌ها نیست به فکر چاره باشید.

چه وقت باید جدا شوید؟

برخی زوج‌ها با آگاهی و شناخت یا پس از پایان جلسات مشاوره به این نتیجه می‌رسند که ادامه زندگی مشترک برایشان غیر ممکن است. بسیاری از ما تصور می‌کنیم که طلاق همواره باید با درگیری، دعوا، نزاع و نارضایتی‌های بی‌شمار همراه باشد و بعد از چند سال رفت و آمد در دادگاه خانواده سرانجام حکم طلاق صادر شود اما گاهی اوقات برخی زوج‌ها با شناخت و آگاهی تصمیم می‌گیرند جدایی بی دردسرتری داشته باشند و به زندگی مشترکشان پایان دهند تا آرامش بیشتری را تجربه کنند و مشکلات را با روش مناسب‌تری پشت سر بگذارند. روانشناسان معتقدند که در چند مورد می‌توانید طلاق آرامی داشته باشید و با توافق از هم جدا شوید.

1- وقتی اختلاف و اعتقادات به شکل بنیادی و زیر بنایی باهم تفاوت دارند و زوج‌ها می‌پذیرند که نمی‌توانند به نیازهای هم پاسخ بدهند و توافق مثبتی را احساس نمی‌کنند.

2- در صورتی که بارها و بارها برای حل مشکلات و آشتی با هم روش‌هایی را پیش گرفته‌اند اما هیچکدام موثر واقع نشده است.

3- شرایط زندگی فعلی برای زن و شوهر با سختی و دشواری همراه است و آرامش زندگی شان را از دست داده‌اند.

4- وقتی توانایی درک متقابل وجود ندارد و زوج‌ها علاقمندی‌های همدیگر را به خوبی نمی‌شناسند در واقع اختلافات کلامی، عاطفی، اجتماعی و فرهنگی مهمترین عواملی است که زوج‌ها را به سمت جدایی سوق می‌دهد.

پیشگیری از افسردگی

اگر زندگی شما به بن‌بست رسیده و می‌خواهید از همسرتان جدا شوید نکته‌ای که باید به آن توجه کنید مقابله با شرایطی است که احتمال بروز افسردگی را افزایش می‌دهد در واقع طلاق و جدایی مکن است آسیب‌هایی به همراه داشته باشد که یکی از آنها افسردگی است اما در شرایطی که زن و مرد به این باور رسیده باشند که چاره‌ای جز طلاق وجود ندارد، احتمال بروز این آسیب به حداقل می‌رسد با این وجود طبیعی است که پس از طلاق ناراحتی‌هایی شبیه افسردگی برای هر دو نفر پیش بیاید یا احساس کنند تنها هستند، بنابراین لازم است که افراد برای مقابله با این احساس تنهایی فعالیت‌هایی را انجام دهند. یکی از بهترین فعالیت‌ها ورزش کردن است. علاوه بر این بهتر است که فرد برای فعالیت‌های خارج از خانه هم برنامه‌هایی داشته باشد تا از این طریق احساس تنهایی‌اش را کاهش دهد.

ورود خانواده‌ها ممنوع

دخالت خانواده‌ها از جمله عواملی است که گاهی اوقات سبب جدایی می‌شود یا به وخامت اوضاع دامن می‌‌زند حتی اگر می‌خواهید با آرامش و دلایل منطقی از همسرتان جدا شوید، سعی کنید این آمادگی ذهنی را برای خانواده‌ها فراهم کنید تا بعدها از سوی آنها سرزنش نشوید. در این صورت حالت‌های افسوس و پشیمانی بیشتر ایجاد می‌شود و شاید پیش خودتان بگویید کاش تحمل می‌کردم. البته گفت‌وگو با خانواده‌ها باید به اندازه‌ای باشد که آنها در جریان قرار گیرند و البته توضیح دلایل قانع‌کننده برگ‌ برنده شماست تا با مخالفت آنها روبه‌رو نشوید وقتی خانواده‌ها بدانند که جدایی شما به صلاح هر دو طرف است و زندگی‌تان لذت‌بخش نیست. این اتفاق را راحت‌تر می‌پذیرند.

جدایی بعد از سال‌ها زندگی مشترک

بعضی روان‌شناسان معتقدند اگر زوج‌ها بتوانند تا دو سال اول زندگی مشترک به تفاهم برسند زندگی‌شان دوام خواهد داشت. اما در این مورد استثنا هم وجود دارد. در مواردی زوج‌ها بعد از سال‌ها زندگی مشترک و با داشتن فرزندان بزرگسال و حتی نوه تصمیم به جدایی می‌گیرند و به این نتیجه می‌رسند که ادامه زندگی مشترک فایده‌ای ندارد در صورتی که زوج‌ها در سنین بالا همه قدم‌ها را برداشته و متوجه شده‌اند که نمی‌توانند به زندگی مشترک ادامه دهند، می‌توانند برای طلاق اقدام کنند و البته توصیه می‌شود که پس از جدایی برای بهبود روان نزد مشاور و روان‌شناس بروند تا راحت‌تر به زندگی عادی برگردند علت‌شناسی طلاق و زوج درمانی به آنها کمک می‌کند تا مشکلات را بشناسند و به تفاهم مشترک برسند حتی یکی از زوج‌ها با مراجعه به مشاور می‌تواند دوباره این موضوع صحبت کند که طلاق او تا چه حد درست بوده، در نهایت به رضایت برسد و شرایط را بپذیرد.

طلاق و جدایی ممکن است آسیب‌هایی به همراه داشته باشد که یکی از آنها افسردگی است اما در شرایطی که زن و مرد به این باور رسیده باشند که چاره‌ای جز طلاق وجود ندارد. احتمال بروز این آسیب به حداقل می‌رسد.