لرزش صدا یکی از عواملی است که باعث کاهش تاثیرگذاری روی دیگران و قدرت بیان شما خواهد شد. هنگام سخنرانی یا صحبت با دیگران اگر صدایمان دچار لرزش شود، نمی توانیم بر روی طرف مقابل تاثیر لازم را گذاشته و پیام مورد نظر را به او برسانیم. در این مقاله نکاتی را ذکر خواهیم کرد که به شما کمک می کنند در هنگام سخنرانی لرزش صدایتان را کنترل کرده و شاهد تاثیرگذاری کلام بر روی افراد باشید.

با صدای بلند کتاب بخوانید

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از لرزش صدا، صحبت با صدای بلند در جمع می باشد. زمانی که آرامش بیشتری دارید سعی کنید در جمع خانواده یا دوستان موضوعی را به طوری که همه صدای شما را بشنوند، تعریف کنید. زمانی که تجربه زیادی در صحبت کردن در جمع داشته باشید، سخنرانی در مقابل جمع کاری آسان به نظر می رسد و زمانی که برای افراد غریبه سخنرانی کنید، دیگر صدایتان لرزش نخواهد داشت. حتی برای سخنرانی با اعتماد به نفس کافی می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

ـ قبل از سخنرانی، متن آنرا چندین بار برای خود یا دیگران بلند بخوانید و تمرین کنید.

ـ یکی دیگر از کارهایی که به شما کمک می کند، ضبط تصویر و صدای شما می باشد. یعنی هنگامی که در حال تمرین آن سخنرانی هستید شخصی از شما فیلمبرداری کند، و در پایان فیلم را به دقت بررسی کنید تا بتوانید ضعف ها و اشتباهات سخنرانی خود را شناسایی و برای مقابله با آنها راه حل مناسب را پیدا کنید.

با حفظ استقامت در ایستادن تمرکز خود را افزایش دهید

فرقی ندارد که هنگام سخنرانی نشسته صحبت می کنید یا ایستاده، بلکه نکته قابل توجه این است که پاهای خود را کاملا روی زمین قرار داده و آنها را به عرض شانه باز کنید. پاها نقاط مهمی در افزایش تمرکز و اعتماد به نفس هستند. به هیچ عنوان پاهای خود را تکان ندهید چون با این کار مخاطب فکر می کند که شما دچار استرس شده اید و تمرکز کافی بر روی موضوع مورد بحث ندارید.

فرد با اعتماد به نفسی به نظر برسید

هنگامی که برای سخنرانی بر روی سکو می روید، ممکن است در لحظه اول دچار استرس و اضطراب شوید ولی سعی کنید خود را با اعتماد به نفس نشان دهید. برای این کار می توانید ابتدا با گفتن چند جمله کوتاه که مربوط به موضوع مورد بحث است، سخنرانی را آغاز کرده و کمی اطلاعات در اختیار مخاطب قرار دهید. این کارها به افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب کمک بسیاری می کند و همچنین به مخاطب نشان می دهد که شما کاملا بر روی موضوع تسلط کافی را دارید.

چند جرعه آب بنوشید

نوشیدن چند جرعه آب و تازه کردن گلو به کاهش استرس و اضطراب کمک بسیاری می کند. همیشه به همراه خود بطری آب داشته باشید و اجازه ندهید که دهان و زبانتان خشک شود، چون در این صورت دچار استرس خواهید شد.

نکاتی را در این مقاله ذکر کردیم که با رعایت آنها می توانید لرزش صدای خود را کاهش داده و همچنین سخنرانی تاثیرگذار و مفیدی داشته باشید.