سخت کوشی یا استعداد؟

در جامعه امروز همه دوست دارند که به موفقیت های بزرگ دست یابند و اگر کسی به موفقیت برسد به او برچسب «با استعداد» می زنند. برخی از انسان ها، افراد موفق را اَبَر انسان تصور می کنند که دارای توانایی های خارق العاده بوده و با دیگران متفاوت هستند. برخی از شرکت ها برای استخدام کارمندان خود از تست های آی کیو استفاده می کنند تا افراد استعداد را پیدا کرده و استخدام کنند. در ادامه مقاله به توضیح این موضوع می پردازیم که استعداد اهمیت بیشتری دارد یا سخت کوشی می پردازیم.

سخت کوشی در زندگی

 

یکی از مواردی که بر استعداد ارجعیت دارد، سخت کوشی است. هنگامی که برای اولین بار با شخصی ملاقات می کنید یا درباره اش چیزی می شنوید با خود فکر می کنید که این فرد چقدر بااستعداد است اما در اکثر موارد این گونه نیست، یعنی افراد بسیاری وجود دارند که برای رسیدن به جایکاه کنونی و موفقیت خود سخت تلاش کرده اند اما ما موفقیتشان را به استعداد ذاتی نسبت می دهیم.

تاثیر تعریف و تمجیدهای دیگران

گاهی تعریف بیش از حد از دیگران در موارد مختلف مانند با استعداد بودن، تاثیراتی از قبیل اعتماد به نفس کاذب، تلاش نکردن برای بهبود خود و اقدام نکردن برای بهبود شرایط به دنبال دارد. شاید تا به حال توجه کرده باشید که اگر خودمان را پایین تر از دیگران بدانیم، تلاش برای رسیدن به موفقیت بیشتر در رفتار ما مشهود است.

تسلط بر مهارت های خود

هرچند که هر کدام از ما در زمینه های مختلف مهارت داریم اما کلید اصلی موفقیت، سخت کوشی است. برای رسیدن به هدف خود تلاش بسیار و تسلط کامل بر روی مهارت های خود نیاز است. در این مورد سه گام وجود دارد که باید به آنها عمل کنید.

اول، پرسیدن از خود راجع به موضوعات مورد علاقه

ابتدا از خود سوال کنید که به چه چیزهایی بیشتر اهمیت می دهید و علاقه دارید و همچنین مایلید در اوقات فراغت خود چه کارهایی انجام دهید؟ اگر پاسخی برای این سوال ها ندارید و از سلایق و مهارت های خود مطمئن نیستید، می توانید سرگرمی های جدیدی را امتحان کنید.

دوم، کار کردن بر روی تقویت مهارت های خود

هنگامی که متوجه می شوید به رشته و یا یک کار هنری علاقه دارید، می توانید منابعی برای پرورش مهارت خود در این زمینه پیدا کرده و حتی به کلاس های مربوطه بروید. همچنین در مورد مهارت های پایه ای مورد نیاز تحقیق کرده و برای کسب آنها تلاش لازم را به کار گیرید.

سوم، مشورت با دیگران و پرسیدن نظراتشان

با کسانی که در حرفه انتخابی شما خبره اند مشورت کرده و از آنها بخواهید با توجه به مهارت های شما بگویند در کدام زمینه نیاز به پیشرفت دارید. به خاطر داشته باشید که یکی از ویژگی های افراد موفق این است که از یادگیری دست نمی کشند و از انتقادهای سازنده استقبال می کنند. پس برای موفقیت خود، نظرات دیگران بپرسید و به تلاش خود برای پیشرفت ادامه دهید. با استعداد بودن از نظر دیگران مهم نیست، آنچه که اهمیت دارد تلاش شما است.

اعتماد و باور نسبت به خود

هنگامی که به این نتیجه برسید: سخت کوشی از استعداد اهمیت بیشتری دارد، راحت تر و بهتر آرزوهایتان را دنبال می کنید.

در این مقاله موارد مهمی را که به شما نشان می دهند در خیلی از موارد سخت کوشی شما می تواند در هر راهی شما را به موفقیت برساند، ارائه کردیم، امیدواریم با توجه و عمل به این موارد به آرزوها و موفقیت دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید