مزایای استقلال اقتصادی بانوان

0
33

ثروت می‌تواند یکی از راه‌های تقرب به خداوند باشد که با احسان، وقف و صدقه جلوه می‌کند و زنان از کسب این موهبت استثنا نشده اند. خداوند در قرآن می‌فرماید: «همانا خدا به نیکوکاران از شما زنان، اجر عظیمی خواهد داد (احزاب، آیه‌ی ۲۹). » در اسلام، نمونه‌های زیادی از زنان ثروت مند داریم که از ثروت شان بهره‌ی معنوی برده اند و در راه اعتلای اسلام خرج کرده‌اند؛ هم چون حضرت خدیجه بسم الله الرحمن الرحیم که تمام ثروت شان را برای حفظ اسلام در اختیار پیامبر اسلام گذاشتند.

استقلال اقتصادی زنان، موجب رفاه بیش تر در زندگی و بی نیازی آن‌ها به دیگران در بسیاری از هزینه‌های شخصی و خانوادگی می‌شود و آنان می‌توانند بدون اجازه‌ی همسر از دارایی خود بهره ببرند و در هنگام نیاز، به خانواده و دوستان خود کمک کنند. داشتن درآمد و پشتوانه‌ی مالی، می‌تواند در ایجاد اعتمادبه نفس در زنان نقشی اثرگذار داشته باشد و نگرانی و ترس از نداشتن پشتوانه‌ی مالی را در آینده، برطرف کند.

زنانی که کار می‌کنند و درآمد دارند، اغلب چون سختی‌های به دست آوردن پول را تجربه می‌کنند، بیش تر احتمال دارد که قدر منابع مالی را بدانند و در تدبیر و مدیریت اقتصادی منزل کوشاتر باشند و از اسراف و تبذیر در هزینه‌ها اجتناب کنند. اشتغال زنان باعث افزایش آگاهی و بینش اجتماعی آنان و ایجاد روحیه‌ی اعتمادبه نفس، رشد، استقلال فکری و روحی آنان می‌شود؛ هم چنین موجب کمک به فهم و درک مسائل زنان و کمک به حل این مشکل‌ها می‌شود؛ چراکه با حضور آنان در اجتماع، بیش تر مشکل‌ها و مسائل زنان را فهمیده و سعی در رفع آن می‌کنند.

حتما بخوانید  مقایسه معضلات خانواده ها در دهه های گذشته و کنونی

برخی زنان به علل مختلفی، هم چون فوت یا ازکارافتادگی همسر، نان آور خانواده بوده و افرادی را تحت تکفل خویش دارند و درآمد آنان صرف ضرورت‌ها و مایحتاج زندگی می‌شود و داشتن منبع درآمد برای این گروه، بسیار لازم و ضروری است.

از آن جایی که درآمد برخی مردان به دلائل مختلفی کافی نبوده و تأمین کننده‌ی نیازهای زندگی نیست و آن‌ها توان حمایت مالی از خانواده ندارند؛ لذا استقلال مالی زن برای حمایت از مخارج زندگی، کمک خوبی برای برطرف ‎کردن نیازهای خانواده است. گاهی برخی از مردان به علل مختلفی، از جمله اعتیاد یا بی مسئولیتی و رهاکردن خانواده، از زیر بار تأمین مالی و نفقه، شانه خالی می‌کنند که با عدم استقلال اقتصادی زنان و نداشتن پشتوانه‌ی مالی، مشکل‌های زیادی برای خانواده پیش خواهد آمد و استقلال مالی زنان در این هنگام، می‌تواند بسیاری از مشکل‌ها را حل و اقتصاد خانواده را تأمین کند.

 معصومه تیموری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید