سبد خرید 0

زنان کارآفرین

زنان کارآفرین | معصومه تیموری

بی اغراق می توان گفت که هدف همه افراد در زندگیشان کسب موفقیت است. دست یابی به این موضوع زمانی ممکن تر به نظر می آید که بدانیم مشهورترین و برترین زنان کارآفرین در صنعت هم از ابتدا «مشهورترین» نبوده اند!

زنان کارآفرین

در گذشته نه چندان دور ، اکثریت کارآفرینان را آقایان تشکیل می دادند، اما در سال های اخیر تعداد بانوان کارآفرین به نحو چشم گیر و قابل توجه ای افزایش پیدا کرده است. داستان به موفقیت رسیدن این زنان شگفت انگیز واقعا شنیدنی و جالب است.

در کشورهای ثروتمند و پیشرفته ، پایین بودن نرخ رشد جمعیت و در کنار آن پیر شدن جمعیت، دولت‌ها را به الزام فعالیت اقتصادی زنان در حوزه های مختلف آگاه کرده است. زیرا نیمی از جمعیت هر جامعه را ، زنان آن جامعه تشکیل می‌دهند و محروم شدن و عدم دسترسی به اقتصاد و توانایی‌های این قشر از جامعه ضررهای فراوانی در آینده و اکنون آن کشور در پی خواهد داشت. این موضوع دولت ها را بر آن داشته است که شروع به اقدام در حوزه زنان کنند .

در این جا نگاهی خواهیم کرد به ویژگی‌های زنان کارآفرین موفق :

1. دیدگاه مثبت

داشتن دیدگاه مثبت به موضوعات مختلف یک عامل اصلی تبدیل ایده‌ها به برنامه‌های عملی و اجرای این برنامه‌ها محسوب می شود . کارآفرینی در برخی موارد دشوار است و اگر دیدگاه‌های منفی بر ذهن انسان حاکم شود با برخوردن به نخستین مانع تلاش‌ها متوقف می‌شود و فرد نا امید می شود . همیشه مراقب ذهن و روان خود باشید و هیچگاه اجازه ندهید روحیه‌تان با پدیدار شدن  افکار منفی ضعیف شود. واقع‌بینی یک موضوع مهم و حیاتی  در زندگی است اما در نظر گرفتن موانع با نگاه منفی و سو گیرانه داشتن بسیار تفاوت دارد.

2. غلبه بر موانع

بررسی‌های که درباره ی این موضوع انجام گرفته نشان می‌دهد در ایالات متحده ی آمریکا ۷۰ درصد شرکت‌ها و موسسه هایی که به تازگی تاسیس شده اند به علت عدم توانایی مدیران و صاحبان آن‌ها در حل کردن مشکلات سه سال نخستین تاسیس ، منحل می‌شوند. این در حالی است که نرخ از بین رفتن شرکت‌هایی که توسط بانوان تاسیس شده‌اند کم‌تر از دیگر شرکت‌های بزرگ است . زنان کارآفرین در بسیاری از موارد می‌توانند از موانع به وجود آمده در جهت منافع خود شرکتشان استفاده کنند. بانوان کارآفرین باید یاد بگیرند از هر مانعی که پدید می آید پندی بگیرند. آن ها به تدریج خواهند دید مشکل آن ها  آنقدرها که ابتدا تصور می کردند بزرگ و منفی نبوده است.

3. اعتمادبه‌نفس بالا

داشتن اعتمادبه‌نفس و داشتن قدرت به معنای سازندگی و حرکت و پویا بودن در مسیر صحیح است. وقتی که فرد تصویر ذهنی درست و مثبتی از خود داشته باشد و همچنین مسئولیت‌پذیر باشد ،  روحیه کارآفرینی در اون شخص قوی‌تر است و دیگران نیز با اعتماد و اطمینان بیشتری در کار ها با او همکاری خواهند کرد .بررسی آمار ها نشان داده است در بین آقایان و بانوان به ترتیب ۴۵ و ۵۱ درصد آن‌ها از این ویژگی برخوردار بوده اند .

4. حس کمک به دیگران

تحقیقات نشان داد است  خانم ها بیش از مردان با کمک کردن به دیگران در آن‌ها نفوذ می‌کنند. داشتن تمایل به ایجاد یک تغییر مثبت و زیاد در زندگی دیگر افراد از مهم‌ترین ویژگی‌های بانوان کارآفرین موفق است و انگیزه بالایی برای فعالیت‌های بیشتر آن‌ها به حساب می آید. نظرسنجی‌های انجام شده در بین بانوان کارآفرین نشان داده است :

در بین انگیزه‌های مختلف مانند بدست آوردن درآمد بالا، اثبات تواناییهای خود ،داشتن تحصیلات و… حس کمک به دیگر افراد و ایجاد کردن تغییر در زندگی افراد عامل اصلی و مهم‌تر در فعالیت های اقتصادی بانوان است.

5. توازن بین زندگی و کار

درست است که به طور طبیعی زنان همیشه مسئولیت زندگی شخصی خود و خانوادگی را به عهده دارند، اما آن زنانی که توانسته اند که بین کار و زندگی خانوادگی توازن برقرار کنند موفق‌تر می شوند .داشتن یک زندگی متوازن همیشه باعث می شود ذهن را برای ایده‌های خلاق آماده تر باشد .

زنان کارآفرینی که  ایده‌هایشان دنیا را تغییر داد .

کارآفرینی محدود به سن و سال افراد یا جنسیت و ملیت آن ها نمی شوذ . هر فردی به‌طور ذاتی می‌تواند یک فرد کارآفرین و  موفق باشد. اقایان و خانم های کارآفرین بسیار موفق زیادی وجود دارند که با توجه به ایده‌های ذهنی‌شان خاص شان دست به عمل می شوند . آن ها  زندگی خوب و عالی برای خود و حتی سایر افراد کنارشان می سازند.

خانم های کارآفرین بسیار موفق و فعالی در دنیا وجود دارند. حتی ممکن است بعضی از این افراد در اطراف محل زندگیی که شما مشغول به کار و زندگی هستید باشند و شما آنها را کاملا خوب بشناسید یا از دید شما افرادی ناشناس باشند. اما این افراد آنقدر در کسب و کارشان موفق‌اند که زندگی خوبی برای خودشان و حتی اطرافیانشان دست و پا می کنند . بانوان کارآفرین با ایده های خاص و شرکت‌های موفقی که تاسیس می کنند در حال تغییر دنیای اطراف ما هستند.

زنان کارآفرین و موفق ایران

در این جا ما به زنان کار آفرین و موفق ایرانی  که تغییرات گسترده ای در زندگی خود و دیگران ایجاد کرده‌اند خواهیم پرداخت .

آشنایی با این زنان کارآفرین و برتر و مطالعه و بررسی کردن زندگی ارزشمند آنها می‌تواند چراغ‌ راه های جدیدی را در ذهن شما بیافروزد .

در این مقاله با این زنان کارآفرین موفق ایرانی آشنا می‌شوید که هر یک نقش قابل توجه ای داشته اند :

نازنین دانشور : بانوی کار آفرین موفق ایرانی

نازنین دانشور مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فناوری اطلاعات از دانشگاه صنعتی امیرکبیر واقع در شهر تهران گرفت. وی بعد از آن به آلمان رفت. پس از چند سال دوباره تصمیم گرفت به ایران بازگردد  و شرکت تخفیفان را راه اندازی کند . تخفیفان یک بستری‌ است برای ارایه کردن تمامی خدمات و محصولاتی که مورد استفاده در زندگی روزمره است . از رستوران‌ها و مراکز تفریحی تا انواع محصولات و موارد مربوط به سفر . تخفیفان تمامی این خدمات و کالاها را با بالاترین میزان تخفیف و همچنین با استفاده از قدرت خرید گروهی ارایه می‌ کند .

تبسم لطیفی :بانوی کارآفرین و موفق

تبسم  لطیفی یک بانوی موفق دیگر و بنیان گذر استارتاپ مامان پز است. او فارغ التحصیل مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف در تهران است. مامان پز شبکه ای از آشپزها در خانه و محل زندگی هستند. این خانم ها که اغلب خانه‌دار هستند به سفارش مشتریان غذاهای خانگی تهیه می‌کنند و به دست مشتریان خود می‌رسانند.او از بانوان کارآفرین و موفق ایران به حساب می آید .

زنان کارآفرین موفق در دنیا

اکنون ما کارآفرینان برتر زن جهان را به شما معرفی خواهیم کرد و ایده های کارآفرینی آنان  را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

اِمان اوبو :

با توجه بع ایت که خانم های کارآفرین موفق زیادی در جای جای دنیا زندگی می کنند اما آیا نیاز نیست جایی برای آشنایی آن ها با یکدیگر و برگزاری گردهمایی آنها در کنار هم وجود داشته باشد؟

این همان کاری است که اِمان اوبی (Iman Oubou) ان را شروع کرد . او شرکت رسانه ای دیجیتال اِسوآی (SWAAY) را خودش شروع و تاسیس کرد. او در آن توانست با ارائه کزدن محتواهای مفید و  ارزشمند، بانوان کارآفرینی و موفقی را که توانسته اند تغییرات بزرگی در کسب و کار خود و دیگران ایجاد کنند را معرفی می‌کند.

میشل مک‌گرس :

وجود اطلاعات صحیح و درست می‌تواند در موفقیت کسب وکار شما تاثیر بسزایی داشته باشد. میشل مک‌گرس (Mishelle Mcgrath) مؤسس شرکت دیتا ترو (Data True) می باشد . این شرکت توسط کشور استرالیا پشتیبانی می‌شود و اطلاعات دقیقی از سیستم‌های حسابداری و اعتبارسنجی و .. برای مخاطبان خود که مدیران و صاحبان شرکت‌ها هستند ارائه می دهد . این اطلاعات همیشه می‌تواند تا میزان بسیار زیادی موفقیت‌های آن افراد را تضمین کند.

جِنی هیمن؛ یک بانوی کارآفرین و موفق دیگر

تقریبا هیچ‌کس نیست که از پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و منفاوت بدش بیاید اما خیلی از افراد علاقه‌ یا توانایی این را ندارند که مبالغ زیاد و هنگفتی را برای خرید لباس هایشان صرف کنند. از طرف دیگر همیشه که نمی‌توان همان لباس‌های تکراری و قدیمی را پوشید. جِنی هیمن (Jenny Hyman) بنیان گذار Rent the Runway فردی بود که ایده اجاره‌ی لباس‌های مد روز را به عمل تبدیل کرد تا افراد این توانایی را داشته باشند که به راحتی مدل‌های مختلف را اجاره کنند و استفاده کنند . در کنار آن  علاوه بر هزینه کمتری که صرف می کنند دیگر نگران کمبود جا برای لباس‌هایی که دارند نباشند. هر چند بسیاری از افراد هستند که شاید علاقه‌ای به پوشیدن لباس های اجاره‌ای نداشته باشند اما بد نیست بدانید که این ایده در سال ۲۰۱۸ جزو یکی از بیست ایده برتر کارآفرینی زنان موفق دنیا قرار گرفت .

شان‌لین ما :

خدماتی که مربوط به مراسم عروسی باشد همیشه طرفداران زیادی بین عموم مردم داشته است. بیشتر افرادی که تصمیم به ازدواج می گیرند به دنبال جایی برای برگزاری مراسم عروسی‌ و دیگر مراسم شان هستند. شان‌لین (Shan-lyn Ma) از آن دسته از زنان کارآفرین و موفق ای است که در این حوزه و تخصص مشغول به کار است و خدمات متنوعی به مشتری های خود ارائه می‌کند.

اوشما گارگ :

غذا یکی دیگر از آن دسته از ایده‌هایی است که هیچ وقت کهنه و تکرار نخواهد شد . همیشه آدم‌ها به دنبال طعم‌های لذیذ جدید و خوراکی های خوشمزه هستند. اما در دنیای مدرن و شلوغی که امروزه در آن هستیم با مشغله‌های زیاد کمتر کسی وقت کافی برای آماده کردن غذاهای  خانگی را دارد. اوشما گارگ (Ooshma Garg) از همین ایده خوب استفاده کرد و شرکت خود را به نام گوبل (Gobble) را راه اندازی کرد . این شرکت یک شرکت مخصوص غذاهای بیرون بر سالم و خانگی است . افرادی که این غذاهای نیمه آماده را خریداری میکنند ، می‌توانند در بازه زمانی کمتر از ده دقیقه در یک آشپرخانه‌ی کوچک آن را آماده و میل کنند.

سخن آخر :

داشتن ایده‌هایی که مربوط به کارآفرینی بانوان می شود اصلا به این نقطه ختم نمی‌شود .

می‌توان در حوزه‌های متنوع و زیادی مثل :

تدریس موضوعات مختلف ، آموزش دادن کارهای هنری، تبدیل یک ایده خلاقانه به کسب و کار و موارد مختلف دیگر اشاره کرد.

اما شرط لازم برای تمام این دستاورد ها و  کارها وجود علاقه و اشتیاق و قدرت برای راه‌اندازی و ادامه کار است. پس شما هم باید در ابتدا فکر کنید که به چه کاری علاقه بیشتری دارید و اگر چندین و چند بار  اتفاق بیافتد که در آن شکست بخورید از ادامه آن خسته نشوید و تمام مواردی را که برای موفقیت در آن حوزه لازم است یاد بگیرید.داشتن تخصص و مهارت در حوزه ای که می خواهید فعالیتتان را شروع کنید بسیار مهم است .شما باید بتوانید کاری که می خواهید انجام دهید را به صورت درست و اصولی انجام دهید .

درباره آن موضوع شروع به کسب اطلاعات کنید و هیچوقت نا امید نشوید و دست از تلاش نکشید . صبر پیشه کنید تا زحماتی که کشیده اید به نتیجه برسد .تغییراتی که شما ایجاد خواهید کرد دنیای شما و ایندگان را تغییر خواهد داد . شما الگوی راه زنانی خواهید شد که در آغاز راه هستند و برای آن ها چراغ راه خواهید شد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://masoumehteymouri.com/?p=33127