استرس خود را با این راهکارها کاهش دهید

0 0

    استرس خود را با این راهکارها کاهش دهید

مقدمه

امروزه #استرس جزء لاینفک زندگی افراد به حساب می آید .در واقع هر زمانی که احساس کنیم #توانایی و مهارت لازم را برای اداره شرایط نداریم، دچار استرس می شویم.

لازم به ذکر است که استرس زیاد مانع از عملکرد مناسب انسان می شود.

همه ما افرادی را دیده ایم که به علت استرس خیلی زیاد دچار تعرق، تنفس بریده بریده، لکنت زبان و فشار عصبی زیاد شده اند. در این مواقع همه دنبال راهی برای کاهش یا #مدیریت استرس خود هستند.

در ادامه این متن به چند راهکار عملی اشاره می شود تا زمانی که موقع سخنرانی، کنفرانس یا در یک جلسه مهم کاری دچار استرس شدید، بتوانید خود را آرام کنید.

    استرس خود را با این راهکارها کاهش دهید

  • قبل از امتحان و سخنرانی خود را آماده کنید

به طور قطع بهترین روش برای مدیریت استرس، آمادگی کافی برای رودررویی با موضوع است. قبل از هر سخنرانی یا کنفرانس، موضوع صحبت را به خوبی مطالعه کنید. تمرین خوب و زیاد حتی می تواند بر #خجالت ذاتی افراد هم غلبه کند و از یک فرد خجالتی، یک سخنران ماهر بسازد.

 

  • ذهن خود را منحرف کنید

اگر می خواهید از شر استرس رهایی یابید #ذهن خود را به موضوع دیگری منحرف کنید. در صورت احساس استرس شدید در مواقع حساس، ذهن خود را به موضوع دیگری معطوف کنید. یادتان باشد که استرس پاسخ خودکار بدن به ترس ادراک شده است. حال اگر توجه مغز را به یک موضوع دیگر جلب کنید، استرس کاهش پیدا می کند.

 

  • کمی آب بنوشید

آب نوشیدن علاوه بر احساس خونسرد شدن به شما می تواند به لحاظ فیزیکی احساس ریلکسی به شما بدهد که نابود کننده استرس شماست. بدن خود را آرام سازید. با نوشیدن آب در همان لحظه یا تنظیم تنفس به صورت نفس عمیق از بینی و بازدم از دهان، تنفس خود را با ضربان قلب تان هماهنگ سازید.

 

  • به یک موضوع خوشایند فکر کنید

ذهن خود را آرام کنید. مغز انسان تفاوت بین خیال و واقعیت را درک نمی کند. به یک موقعیت مطلوب و آرام بخش بیاندیشید.

 

  • کمی نرمش کنید

قبل از ورود به مکان مد نظر، کمی نرمش کنید. فعالیت فیزیکی باعث ترشح هورمون لذت در مغز و مانع ترشح هورمون استرس می شود.

 

  • کارهایی تکراری را برای کاهش استرس بکنید

استرس خود را در لحظه اوج استرسی شدن به یک شیء منتقل کنید. بازی با مداد، تسبیح گرداندن، نقاشی کشیدن و خط خطی کردن کاغذ، بازی با یک کش یا امثال این ها می تواند در لحظه و برای کوتاه مدت استرس شما را کاهش دهد.

 

  • توکلتان به خداوند باشد

اینکه فقط نام توکل بر خداوند را بر زبان بیاورید و در نهایت باز به خود تکیه کنید مشکلی را حل نمی کند فراموش نکنید او در همه حال ناظر بر کارهای شماست پس نگران نبوده و همه چیز را به خداوند موکول کنید.

به خداوند اعتماد کنید و با گفتن ذکر «الا بذکر ا… تطمئن القلوب»، خود را به خداوند بسپارید و مطمئن باشید او مراقب شما خواهد بود. اطمینان به خدا باعث #آرامش شما خواهد شد.

حتما بخوانید  "عشق" برتر است یا " دوست داشتن "؟

موفق باشید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.