۸ عادت لازم برای برتری فردی!

 

آیا دوست دارید بر زندگی چیره شده و بهترین باشید؟ مطمئناً همه ما اینطور هستیم. ما به دنیا آمده‌ایم که بهترین باشیم و بهترین زندگی را برای خود بسازیم.بعد از سالها تلاش برای دستیابی به پیشرفت فردی، کار کردن با بهترین‌ها در رشته خودمان و مشاهده آنها،می فهمیم که عادات جهانی وجود دارد که باعث می‌شود افراد به برتری فردی دست یابند. همانطور که ارسطو می‌گوید، “ما همان هستیم که مکرراً انجام می‌دهیم. به این ترتیب، برتری یک عمل نیست، یک عادت است.”.این عادت‌ها ژنتیکی و ذاتی نیستند و عاداتی هستند که می‌توانید کسب کنید. این ۷ عادت که برایتان مطرح می‌کنیم به هر فردی کمک می‌کند برتر باشد. تازمانیکه این عادات را تمرین کنید، برتری همیشه با شما خواهد بود.

۱٫ همیشه هدف را در ذهن داشته باشید.
همه چیز با هدفی که می‌خواهید به آن برسید شروع می‌شود. اگر ندانید هدفتان چیست، هیچ راهی برای رسیدن به آن وجود ندارد. تصور کنید وارد یک تاکسی می‌شود، اولین کاری که می‌کنید چیست؟ شاید اول به راننده سلام کنید اما بعد چه؟ به راننده می‌گویید که کجا می‌خواهید بروید تا او بتواند شما را به آنجا برساند. به همین ترتیب باید بدانید جایی که در زندگی می‌خواهید به آن برسید کجاست.
به همین دلیل خیلی مهم است که هدف‌های مشخص از چیزهایی که می‌خواهید برای خودتان ایجاد کنید. چه می‌خواهید؟ اهداف و رویاهای شخصیتان چیست؟من خودم کنار تختم کاغذی چسبانده‌ام که روی آن اهداف ورویاهایم را نوشته‌ام. این اهداف به من یادآوری می‌کنند که دقیقاً چه می‌خواهم و هر روز من را به سمت آنها حرکت می‌دهد.

۲٫ کاری را بکنید که دوست دارید.
وقتی کاری را انجام دهید که دوست دارید مثل این می‌ماند که سوختی نامحدود دارید که شما را همیشه در حرکت نگه می‌دارد. عطش شما برای موفقیت در آن کار خیلی بیشتر از هر کار دیگری خواهد بود. من هر روز با عشق و علاقه مفرط به سراغ وبلاگم می‌روم زیرا برای نوشتن در آن دلیلی دارم که به آن معتقدم. کمک به رشد دیگران  یکی از کارهایی است که می‌دانم می‌خواهم تا پایان عمر انجام دهم.
ارباب‌رجوعی دارم که قبلاً ۵-۴ کار مختلف را امتحان کرده اما نتوانسته هیچوقت در هیچکدام از آنها موفق شود. اما چرا؟ به خاطر این نبود که بی‌استعداد بود یا تنبل. دلیل اصلی این بود که او علاقه‌ای به کارهایی که وارد آن می‌‌شد نداشت و فقط به دنبال پول بود. طبیعت آن کارها اصلاً مورد علاقه او نبود. منظور این نیست که اگر بخواهید پول دربیاورید بد است. منظورم این است که اول باید از کاری که می‌کنید لذت ببرید.
اگر مطمئن نیستید که کار موردعلاقه‌تان چیست، ببینید نسبت به چه چیزی الان بیشتر مشتاق هستید؟ اگر قدرت انتخاب داشته باشید که هر کاری که دوست داشتید انتخاب کنید، آن چه خواهد بود؟عشق و علاقه شما به یک کار سوختی است که شما را به سمت برتری می‌رساند.

۳٫ سخت‌تر از بقیه کار کنید.
کسی را نمی‌شناسم که بدون زحمت کشیدن توانسته باشد در چیزی موفق شود. یکی از مهمترین اجزاء و مولفه‌های برتری تلاش و کوشش است. می‌توانیم استراتژی‌ها و گام‌های موثری برداریم اما بدون تلاش و کوشش میسر نخواهد بود. خوشبختانه اگر قدم دوم را اجرا کرده باشید و کاری را انجام می‌دهید که دوست دارید، کار چندان هم برایتان کار نیست.
از سال گذشته که وبلاگم را راه‌اندازی کردم، ساعتهای بیشمار حتی روزهای تعطیل را صرف آن می‌کردم و مقالاتی عالی برای خوانندگانم می‌نوشتم. همه اینها به طریق خود نتیجه داد. نمی‌گویم باید همه روابط اجتماعیتان را به خاطر کار کردن محدود کنید زیرا این با هدفتان در تناقض است. منظورم این است که باید برای به موفقیت رساندن کارتان خود را متعهد کنید.

۴٫ از تمامی لحظه‌ها استفاده کنید.
همه لحظات ارزشمندند. افراد فوق‌العاده می دانند که زمان ارزش زیادی دارد. جمله‌ای از دونالد ترامپ در یکی از کتاب‌هایش خواندم که می‌گفت، ارزش وقت خیلی بیشتر از پول است زیرا پول را می‌توان دوباره به دست آورد اما زمان را هیچوقت نمی‌توانید به عقب برگردانید. به همین علت، من همیشه مطمئن می‌شوم که از زمان بهترین بهره را می‌برم و از تمام لحظاتم استفاده می‌کنم. مثلاً هروقت قرار است مسافت زیادی را در راه باشم، سعی می‌کنم به کتاب‌های صوتی گوش دهم.
دقت کنید که این عادت به این معنی نیست که باید ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار کنید. استفاده بردن از تمام لحظات زندگی به معنی زمان استراحت و بازسازی هم هست زیرا کمکتان می‌کند راه طولانی به سمت موفقیت را راحت‌تر سپری کنید.

۵٫ برای به دست آوردن نتیجه دلخواه وارد عمل شوید.
داشتن زندگی موفق به این معنی است که باید اهل عمل باشید. کارهایی که می‌کنیم یا نمی‌کنیم تعیین‌کننده میزان رشد و پیشرفت ما هستند. اگر بخواهیم نتایج خوبی در زندگی به دست آوریم باید برای رسیدن به آنها اقدام و عمل متناسب انجام دهیم.
بعنوان مثال، خیلی‌ها اعتقاد دارند که رسانه‌هایی که کار آنها را نشان می‌دهد می‌تواند خیلی به رشد کار آنها کمک کند اما باور دارند که فقط زمانی اتفاق می‌افتد که به اندازه کافی برجسته باشید. بااینکه این گفته معمولاً درست است اما من هیچوقت اجازه نمی‌دهم که این باور مانع من شود. من برای اینکه رسانه‌ها کار من را معرفی کنند ده‌ها بار اقدام کرده‌ام و از هیچ اقدامی خودداری نکرده‌ام.

۶٫ بطور مداوم خودتان را به‌روز کنید.
باید یاد بگیرید که هیچوقت عقب ننشینید. همیشه برای بهتر شدن کاری هست که می‌توانید انجام دهید. ممکن است امروز توانایی‌ها و مهارت‌های زیاد و عالی داشته باشیم اما باوجود خوب بودن آنها، مهارت‌های ما باید مداوم رشد کند. آدم‌های فوق‌العاده و موفق همیشه در حال یادگیری، مطالعه و رشد دادن خودشان هستند. پس برای رسیدن به موفقیت باید همیشه سطح خودمان را بالا بکشانیم.

۷٫ فیدبک بخواهید.
مهم نیست که چقدر باید پیشرفت کنیم، مهم این است که نقاط کوری خواهیم داشت. نقاط کور چیزهایی درمورد ما هستند که اطلاعی از آنها نداریم و هیچوقت نمی‌توانیم چیزهایی که نسبت به آن کور هستیم را رشد دهیم. خواستن نظر و فیدبک دیگران ساده‌ترین، سریع‌ترین و موثرترین راه برای ارتقاء فردی است.
من هر کاری که می‌کنم، فوراً تقاضای فیدبک می‌کنم. در کار قبلی که بودم، معمولاً از مدیر و همکارانم می‌خواستم که نظراتشان را ابراز کنند و بگویند که چطور می‌توانم پیشرفت کرده و بهتر شوم. خیلی وقت‌ها با دوستاننم جلسات فیدبک می‌گذاشتیم و در آن همدیگر را راهنمایی می‌کردیم. در وبلاگم هم مدام از نظرات خوانندگانم استفاده می‌کنم.

۸٫ سعی کنید در هر کاری اول شوید.
صبر کنید، فکر کردید عادات لازم برای دستیابی به موفقیت و برتری فقط ۷ مورد است؟
یک عادت دیگر هم هست که مخصوص افراد فوق‌العاده و موفق است و آن اینکه سعی کنید در هر کاری همیشه اول شوید. کسی که دنبال رتبه متوسط است هیچوقت فوق‌العاده نخواهد شد. برای فوق‌العاده بودن باید سعی کنید همیشه بالاترین باشید. فقط زمانی می‌توانید بهترین نتایج را به دست آورید که استانداردهای زندگیتان را بالا ببرید.
بعنوان مثال من دوست دارم که وبلاگم برترین وبلاگ موجود در زمینه موفقیت و پیشرفت فردی باشد. هر زمان که مقالاتم را می‌نویسم، سعی می‌کنم بالاترین کیفیت را داشته باشند به همین دلیل خوانندگانم ارزش مقالاتم را تشخیص می‌دهند و خواندن آنها را به دیگران هم پیشنهاد می‌دهند. همین باعث رشد و موفقیت وبلاگ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید