شوک ناشی از کشف روابط خارج زناشویی!

0 0

شوک ناشی از کشف روابط خارج زناشویی!

 

بی وفایی و روابط خارج زناشویی

وقتی فردی ازدواج می کند، متعهد می شود و به شریک زندگی اش قول می دهد که تا زمان مرگ به او وفادار بماند و انتظار اعتماد متقابل، اساس تعهد زناشویی می شود؛

زوجین باید تنها با یکدیگر رابطه عاطفی و عاشقانه داشته باشند و شخص دیگری در این صمیمیت، شریک نباشد؛ اگر فردی پی به بی وفایی همسرش و شکسته شدن این پیمان ببرد، ضربه روحی و عاطفی عمیقی را تجربه خواهد کرد.

هنگامی بی وفایی رخ می دهد که یکی از زوجین در حالی که در ظاهر پایبند است، پنهانی با فرد دیگری رابطه برقرار می کند و این پیمان را می شکند.

 

هنگامی که فردی به بی وفایی همسرش پی می برد، احساس شکست می کند و این پرسش ها در ذهنش ایجاد می شود: «این رابطه چند وقت است که وجود داشته است؟ آیا رابطه بین ما تمام شده است؟ آیا می توانم این مسئله را نادیده بگیرم؟ و صدها سوال دیگر. که در نهایت این پرسش ها منجر به خشم، شرم، احساس لطمه، دل شکستگی، انتقام جویی و… می شود.

 

معنای یک زندگی مشترک و شکوه و زیبایی آن، در حس وفاداری به یک نفر و نیز حفظ نجابت و تعهد در آن ارتباط است؛

اما چه چیزی باعث می شود که فرد، تعهد و وفاداری را از دست می دهد و به فرد مقابل خیانت می کند؟ رفتار عاقلانه و برخورد منطقی با این مسئله باید چگونه باشد؟

حتما بخوانید  مهمترین اشتباهات زنان در ارتباط با خیانت همسر

شوک ناشی از کشف روابط خارج زناشویی!

 

وجود هر رابطه ای با فرد غیرهمجنس و خارج از محدوده اعضای خانواده که به صورت پنهانی انجام می پذیرد، رابطه خارج زناشویی محسوب می شود. رابطه خارج زناشویی یا «خیانت» طیف گسترده ای دارد که چند نمونه آن را در اینجا بیان می شود:

 

1. درددل کردن های عاطفی با جنس مخالف؛

2. بیان نکردن حقایقی که همسر باید از آن اطلاع داشته باشد؛

3. فکر کردن به شخصی دیگر، به زمینه مسائل جنسی؛

4. برقراری رابطه ای خارج از حد شرع و عرف با جنس مخالف.

 

بروز رابطه خارج زناشویی در زندگی مشترک افراد عوامل متفاوتی دارد که چند نمونه از آن عبارتند از: نداشتن آگاهی از مهارت های زندگی، عدم بلوغ فکری، ناتوانی در مبادله عواطف و نیازها، ازدواج های اجباری یا زودهنگام، علل اقتصادی، فرهنگی، نارضایتی از زندگی زناشویی، مشکلات جنسی زوجین، عدم ارضای نیازهای جنسی، پایبند نبودن به تعهدات اخلاقی، مشکلات روانشناختی و اختلالات شخصیتی، انتقام جویی از همسری که مرتکب خیانت شده است و…

 

بی وفایی و خیانت در چند مرحله اتفاق می افتد:

1- درگیری ذهنی

2- اقدام به آشنایی و برقراری ارتباط عاطفی

3- عمیق شدن روابط و برقراری رابطه جنسی

4- شدت ارتباط و مطلع شدن همسر

 

واکنش پس از افشای بی وفایی همسر

 

1. انکار: حتی با وجود شواهد و مدارک غیرقابل انکار، فرد همه چیز را انکار می کند.

حتما بخوانید  راز موفقیت بزرگترین انسان‌های دنیا

2. درگیری و مجادله: پس از مطرح شدن شواهد موجود مبنی بر بی وفایی، اختلاف ها و مشاجرات بروز می کند.

3. رویارویی با بن بست ها: همسری که مرتکب این عمل شده است، دو مسیر را پیش رو دارد؛ یا باید عمل را تا انتها ادامه دهد یا اینکه از این کار دست بردارد و به روال عادی زندگی برگردد؛ در واقع این عمل بن بست ها و ناکامی هایی را به همراه دارد.

4. پشیمانی: اعتراف و اظهار پشیمانی عامل مهمی برای تسکین همسر آسیب دیده است. برخی به دلیل رویارویی با بن بست ها و واکنش های همسر و نیز تخریب روابط داخل خانواده، احساس گناه کرده و از نفر سوم کناره گیری می کنند.

5. ترمیم ارتباط: در صورت پشت سر گذاشتن مراحل بالا، فرد بی وفا به فکر ترمیم روابط و بهبود آن خواهد بود.

 

آسیب هایی که بر همسر خیانت دیده وارد می شود.

 

ضربه روحی یکی از موارد شایعی است که در انواع بی وفایی همسران مشاهده می شود. فردی که به بی وفایی همسرش پی برده است، احساس گیجی و سردرگمی می کند؛

امکان دارد دچار اختلال در خواب و تمرکز شود و همچنین احتمال بروز بیقراری یا خشم ناگهانی، اضطراب، افسردگی و… نیز وجود دارد.

عمده ترین آسیب هایی که همسر خیانت دیده متحمل می شود، عبارت است از: مشاهده تحولات رفتاری ناخوشایند از جانب همسر، از دست دادن آرامش فردی و خانوادگی، تجربه مجموعه ای از درگیری ها با همسر، رویارویی با شخص سومی که در حریم خصوصی اش وارد شده است و نیز اعمال برخوردهای تند و توهین آمیز با او، تحمل نکردن حضور همسر و پیش گرفتن مسیر جدایی و طلاق.

حتما بخوانید  درمان افسردگی

 

مراحل درمان و بهبودی

 

گام اول: بازگردان اعتماد

وقتی فردی بی وفایی می بیند، از ترس خیانت و آسیب دوباره، همیشه خود را در حالت دفاعی نگه می دارد. اعتمادسازی مجدد و کنار گذاشتن بی وفایی تنها با داشتن صداقت میسر است.

 

گام دوم: بازنگری در ازدواج

این گام به زن و شوهر کمک می کند تا مهارت های جدیدی به دست آورند و بتوانند به آسانی بحران را تحمل کنند و نیز روابطشان را نیز مستحکم تر بسازند. برقراری اعتماد مجدد، فرایندی بسیار سخت و طولانی است. برای شروع این مرحله باید زمان هایی را برای بحث و گفتگو در مورد مشکلاتشان تعیین کنند تا دلسردی های ناشی از بی وفایی از بین برود.

 

گام سوم: یک ازدواج بهتر یا یک طلاق بهتر

اگر هر دو نفر، دو مرحله اول را به خوبی پیش رفته باشند، می توانند ادامه راه را براساس اصل صمیمیت بنا نهند و روابط صمیمی بر پایه اعتماد و صداقت شکل گیرد؛ البته این هم امکان دارد که پس از شکل گیری این اعتماد و صداقت، زوج ها به این نتیجه برسند که بهتر است راهشان را در زندگی برای همیشه از هم جدا کنند.

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.