چطور از رابطه عاطفی ناسالم بیرون بیاییم؟

0 ۰

رابطه عاطفی مانند جادویی قلب انسان‌ها را تسخیر می‌کند. جالب است بدانید که عاشقی و اعتیاد، تاثیر یکسانی بر مغز دارند. دست کشیدن از بدترین رابطه‌ی دنیا هم، کار بسیار سختی است و حال بدی که پس از آن به شما دست می‌دهد، علاه بر مسائل عاطفی، حاصل عوامل فیزیکی نیز هست.

تحقیقات نسان می‌دهند که عشق، همان بخش‌هایی از مغز را فعال می‌کند که ماده‌ی مخدر کوکائین فعال می‌کند. اسکن مغزی افرادی که عاشق هستند و افرادی که به کوکایین اعتیاد دارند، نشان می‌دهد که در هر دو گروه، فهالیت مرکز لذت افزایش پیدا کرده و بیشتر تمرکز مفز، بر کارکرد دوپامین بوده است. دوپامین، یک پیام‌رسان عصبی است که تاثیر مثبتی بر کنترل مرکز پاداش و لذت مغز دارد. علاوه‌ بر این، عاشق‌شدن، قدرت قضاوت ما را کاهش می‌دهد زیرا فعالیت لوب پیشانی مغز که مرکز شناختی مغز است، کاهش می‌یابد.

پس بیرون آمدن از عشق‌های ناسالم نیز مانند ترک اعتیاد سخت است. اگر شما نیز دچار چنین رابطه‌ای شده‌اید، در ادامه همراه ما باشید.

  • از رابطه معیوب خود آگاه شوید

اولین گام برای حل هر مشکلی، این است که اول آن را شناسایی کنید و اولین قدم برای قطع این رابطه است که بفهمید در یک رابطه معیوب قرار گرفته اید.

می‌توانید میزان آگاهی خود را با مطالعه بالا ببرید یا از یک مشاور، روانشناس یا درمانگر کمک بگیرید تا معنای رابطه ناسالم را بفهمید.

در این راستا به این سوالات پاسخ دهید:

این رابطه بر سایر جنبه‌های زندگی‌ام تاثیر منفی گذاشته یا خیر؟

آیا در این رابطه عزت نفس من خدشه دار می‌شود؟

این رابطه یاعث پیشرفت من است یا پسرفت؟

اگر پاسخ‌تان به یکی از سوالات بالا مثبت است، بهتر است چاره‌ای بیندیشید!

خروج از رابطه معیوب عاطفی

  • احساسات و ناراحتی‌تان را سرکوب نکنید

قطع رابطه با کسی که دوستش دارید، بسیار دشوار است. در چنین موقعیتی، ناراحتی و غم شدیدی به سراغتان خواهد آمد. پس به جای سرکوب آن، پذیرایش باشید و بدانید که چاره‌ای جز گذر از این موقعیت ندارید. اندوه بخشی از این مرحله است و باید به خودتان زمان بدهید تا زخم‌هایتان بهبود یابند.

  • از یادگاری‌ها دست بکشید

سعی کنید هر آنچه شما را به یاد رابطه معیوب می‌اندازد، در دوره جدایی‌تان نبینید. اگر دلتان نمی‌آید خاطرات و یادگاری‌هایتان را دور بیندازید، آن‌ها را پنهان کنید و تا پایان این دوره، سراغشان نروید.

  • نامه‌ای خطاب به یار سابق بنویسید

هرچه در دلتان مانده است در قالب نامه، به یار سابقتان بنویسید اما لزومی ندارد که این نامه را برای او بفرستید. حتی می‌توانید پس از نوشتن نامه، آن را پاره کنید. هدف از نوشتن این نامه، این است که خودتان را خالی کنید و احساسات سرکوب شده‌تان را آزاد کنید.

حتی اگر در زندگی‌تان به نقطه‌ای رسیده‌اید که حس می‌کنید دیگر هیچ امیدی به آینده ندارید، فراموش کنید که همه‌چیز گذراست و شما لیاقت داشتن یک رابطه سالم را دارید. رابطه‌ای که در آن نیازهای شما نادیده گرفته نمی‌شوند، با آن کامل می‌شوید و شادیواقعی را احساس می‌کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.