پس آغاز کن و با خود زمزمه کن: دوست دارم تغییر کنم. می‌خواهم از باورهای منفی راحت شوم. قدرتی که مرا آفرید به من توانایی خلق زندگی جدید را بخشیده است. من افکار مثبت و هدایتگر را انتخاب می‌کنم و از نو شروع می‌کنم همین جا و همین الان. باور کن که خواهی توانست هر چه بیشتر خود را بشناسی و هر چه بیشتر بدانی در پی چه هستی، اتفاقات پیرامونت کمتر می‌توانند به تو آسیب برسانند.

تو همواره انسان ارزشمندی هستی نه به خاطر موفقیت‌ هایت، ثروتت، زیبایی‌ات و یا هر چیز دیگری که داری بلکه به خاطر اینکه خودت را باور داری. در این شرایط حتی اگر چیزی هم نداشته باشی احساسی در درونت تو را به سوی داشتن آرزوهایت رهنمون می‌گردد و اگر مسئولیت زندگی خودت را به عهده بگیری، عطش رسیدن به رویاهایت در تو ایجاد خواهد شد. پس به خود بگو تنها من هستم که می‌توانم زندگیم را تغییر دهم و باور داشته باش که هیچ کس دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد.
همه ما مسافران یک سفر هستیم چه بدانیم چه ندانیم و کم کم می‌آموزیم که توانایی‌های خود را به کار ببندیم و زندگی کردن را در زنده بودن می‌آموزیم. وقتی هر آنچه که هستیم رها کنیم، تبدیل به چیزی می‌شویم که باید باشیم.

تاکنون فکر کرده‌اید اگر افکارتان قدرت خلق حال و آینده‌تان را داشته باشد چه خواهد شد؟ و اگر شما خالق زندگی خودتان باشید چی؟
آری این چنین است، ما با افکار و حرفهایمان تار و پود روزهای آینده مان را رج می‌زنیم و این گونه است که هرکسی بافنده نقشه زندگی خویش می‌باشد خواه زشت، خواه زیبا.
هر فکری که می‌کنیم و هر حرفی که می‌زنیم آینده ما را می‌آفریند مثل اینکه افکار ما وارد عالم کائنات می‌شوند، پذیرفته می‌شوند و بعد به سمت ما برمی گردند تا تجربه‌شان کنیم.

به هر چه فکر کنیم همان می‌شود چه بخواهیم چه نخواهیم. افکار طبیعتی امواج گونه و جاذب دارند.
پس وقتی سعی می‌کنید با صرف زمان، افکار منفی را به افکار مثبت تغییر دهید نقطه جذب را در زندگی‌تان عوض می‌کنید. اگر جنس افکارتان را کشف کنید و آن‌ها را به افکاری جدید و مثبت تغییر دهید؛ این افکار جهت تازه ای به شما می‌دهند.
زندگی چقدر متفاوت خواهد شد وقتی دقیقا بدانیم که چه می‌خواهیم. زندانی گذشته بودن کافیست، از این پس معمار آینده‌ات باش.
اگر دقیقا بدانی از زندگی چه می‌خواهی هر روز صبح شاداب و سر زنده بر می‌خیزی
از این پس همین طور که روزت را آغاز می‌کنی و قدم به محیط بیرون می‌گذاری با دیدی متفاوت به هر آنچه که هست بنگر و راهنمای درونت را باورکن. او با توست تا بتوانی راهت را بیابی.

باید استاندارهایی را برای خودتان تعریف کنید در نتیجه می‌توانید افکاری متفاوت خلق کنید و اینگونه است که شما می‌توانید هر آنچه که می‌خواهید را داشته باشید: شادی، موفقیت، سلامت، ثروت، رابطه دلخواه، فراوانی و……
بسیاری از افراد به زندگی روزمره‌شان تن داده‌اند، یک زندگی مثل همه زندگی‌ها و فکر می‌کنند که زندگی یک اتفاق است و آن‌ها نیز قربانیان این اتفاق تلخ و بی حس هستند. شاید بیاندیشید که غیر ممکن است زمانی که همه زندگی‌تان در میان شعله‌های آتش می‌سوزد شما آرام باشید و به این بیاندیشید که همه چیز به نفع شماست حتی سوختن و خاکستر شدن خانه‌تان با همه اسبابش!
 اما در این بهبوهه صدایی محکم و آرام را از درونت می‌شنوی که می‌گوید این اتفاق دلیلی دارد و تو اکنون آن را درک نمی‌کنی. به نظر اتفاق وحشتناکی می‌آید اما در اصل فوق العاده است.
پس بیشتر هوشیار باش. تو نمی‌توانی بر اتفاقاتی که بیرون می‌افتد تسلط کامل داشته باشی اما بر اتفاقاتی که درون تو رخ می‌دهند اختیار کامل داری. زندگی می‌تواند در چشم برهم زدنی تغییر کند. ممکن است هر آنچه که برایتان با ارزش است در یک چشم برهم زدن از دست برود و در این لحظه است که تو باید تصمیم بگیری که چه واکنشی نشان دهی و این واکنش حایز اهمیت است چون برگرفته از باورهایت است.

واقعا خارق العاده است که در برابر هر آنچه که باعث ناراحتی‌ات می‌شود بایستی و باور کنی هر آنچه رخ می‌دهد به نفع توست. مقابله با این ناراحتی و تلاش برای برطرف کردن آن به شما آرامش توام باهدفمندی می‌دهد و این امر به شما قدرت می‌بخشد.
با خود تکرار کنید
– من می‌خواهم تغییر کنم.
– می‌توانم که تغییر کنم.
– می‌توانم بهتر زندگی کنم.
– می‌ترسم اما می‌خواهم تغییر کنم.
– می‌خواهم و می‌توانم و روی آن پافشاری می‌کنم و تلاش خودم را می‌کنم.
– من مثبتِ مثبت فکر می‌کنم و من واقعاً خوشبختم.
– کائنات به حرفهای تو پاسخی نمی‌دهد بلکه آنچه مهم است احساسات توست.
– حرفهای تو به خوبی احساساتت را منعکس می‌کند و احساسات امواجی است که تو ساتع می‌کنی.
– توجه کردن به حرفی که می‌زنی ابزار بسیار قدرتمندی است برای درک و فهم این که هم اکنون در حال جذب چه چیزی هستی.
– اگر این واقعیت را بپذیریم که در واقع به آنچه که می‌اندیشیم و در موردش سخن میگوییم در حال نقاشی کردن و رنگ آمیزی آینده مان هستیم در این صورت می‌توانیم جوری زندگی کنیم که جز عشق و زیبایی نبینیم.
– شادی تنها در دو چیز خلاصه می‌شود: چگونه می‌اندیشیم و چگونه عمل می‌کنیم.
– می‌توانید برای شروع از جملات تاکیدی استفاده کنید و کاربرد آن‌ها را در زندگی‌تان زیاد کنید.
– با شروع استفاده از عبارات تاکیدی خیلی زود زندگی‌تان تغییر می‌کند. ولی باید دانست گفتن به تنهایی کافی نیست. آنچه به گفته‌ها هویت می‌بخشد باور شماست.
– مقابل آیینه بایستید و جملات تاکیدی را تکرار کنید چون در آن لحظه است که احساس قدرت می‌کنید و این یک حس فوق العاده است.
– تکرار عبارات تاکیدی مثل کاشتن دانه ای در دل خاک است. همان لحظه شکوفه نمی‌زند، اما شما می‌دانید بالاخره به نتیجه خواهید رسید و آن دانه جوانه خواهد زد، زیرا که طبیعت تابع قوانینی است و مراحلی را باید بگذراند.
– من قدرتمندم و هیچ چیز مانع من نمی‌شود
– احساس می‌کنم سرشار از سلامتی‌ام
– من قبول دارم که بخشی از کائناتم و کائنات خواسته مرا به من خواهد داد
– عشق الهی پیشاپیش من در حرکت است، زمام امور مرا در دست گرفته و بهترین‌ها را برایم رقم میزند
حتی در لحظات سخت پریشانی می‌توان لحظه ای برای شوخ طبعی پیدا کرد و این حسی است که ما را تا خدا بالا می‌برد.
– زمانی می‌رسد که درک کنیم درد همان شادی است و این همان حقیقت بزرگ زندگی است. وقایع منفی همان اتفاقات مثبت هستند اگر ما قدرت تمرکز بر نکات مثبت آن را داشته باشیم و آن را نیک بپنداریم و از تجربه‌اش به خوبی استفاده کنیم.
– اگربگوییم کار سختی است در حقیقت به معنای نداشتن قدرت کافی برای مبارزه است پس به هیچ کاری نگو سخت.

وقتی شروع به تغییر می‌کنید امواجی از سوالات به سویتان می‌آید:
سوالاتی از قبیل:
من کیستم؟ این جا کجاست؟راه درست چیست؟ آیا درست انتخاب کرده‌ام؟ چه کاری دارم می‌کنم؟ به موفقیت خواهم رسید؟ پاداش کار من چیست؟ و کلی سوال دیگر و این به دلیل متفاوت بودن باورهایی است که اکنون آموخته‌اید با باورهایی که سال‌ها پیش توسط خانواده، دوستان، معلمان، مذهب و……به شما القا شده است می‌باشد و در این لحظه است که خیلی‌ها تصمیم می‌گیرند بایستند و قدمی برندارند چرا که می‌ترسند.
– از تفاوت باورهای کنونی‌شان با آنچه سال‌ها آموخته‌اند و در باورشان نهادینه شده است، می‌ترسند چون نمی‌دانند آنچه تاکنون در زندگی‌شان تجربه کرده‌اند نتیجه افکار و گفتار خودشان بوده است.
به این دلیل است که از جایگزین کردن دو باور باهم نگران‌اند و این همان لحظه طلایی انتخاب است. اما زمانی خواهد رسید که درمی یابید تفکر مثبت تنها راه است و این بسیار عالی است.)
با تعیین باورهای اختلال آفرین خود، اینک می توانید آن ها را نابود سازید. در دفترچه ی خود به سوالات زیر نیز جواب بدهید:
۱ وقتی مرتباً به این باور فکر کنم چه احساسی دارم؟
۲ آیا حقیقتی دال بر واقعی بودن این باور وجود دارد ؟
۳ آیا حقیقتی در رد این باور وجود دارد؟
۴ آیا حقیقی بودن این باور تنها به طریقه ی گفتار، کردار یا احساس من در مورد این مشکل مربوط می شود؟
۵ بدترین حالتی که در صورت ترک این باور روی می دهد چیست؟
۶ در صورت ترک این باور چه اتفاقات خوبی ممکن است در زندگی ام روی دهد ؟
۷ به جای این باور نامعقول می توانم کدام باور معقول و شایسته ی دیگر را در خود ایجاد کنم؟
۸ پس از جایگزین کردن این باور تازه چه حسی خواهم داشت؟
۹ این باور تازه چه اثر در رشد عاطفی، حقوق من و دیگران خواهد داشت؟
۱۰ چه چیزی مانع از آن می شود که این باور تازه را بپذیریم؟
۱۱ پس از پاسخ دادن به این سوالات سعی کنید باور تازه معقول و درستی را انتخاب و جایگزین باورهای نامعقول و درستی را انتخاب و جایگزین باورهای نامعقول قدیمی نمایید.
۱۲ یک باور سالم و معقول جدید برای خود بنویسید. این تمرین ها می توانید در زمان یک باور نامعقول داشتید انجام دهید و نتایج شگفت آور در آن را ببینید.

امیدواریم از این مقاله کوتاه بهره کافی را برده باشید.
می توانید این مقاله را به صورت پی دی اف دانلود کنید.
موفق و پیروز باشید.