عزت نفس پایین دارای نشانه هایی است که اغلب افراد آنها را پنهان می کنند و به عبارت دیگر، نمی خواهند این اعتماد به نفس کم را قبول کنند. گاهی ممکن است سعی کنید که نقطه ضعف های خود را پنهان کرده و تظاهر کنید که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارید ولی همانطور که در جمله قبل گفتیم نمی توانید این ضعف ها را از دید دیگر افراد پنهان کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله برخی از نشانه های عزت نفس پایین که مردان و زنان موفق آنها را در خود سرکوب کردند، معرفی کرده و راه حلی را برای آنها پیشنهاد دهیم.

بابت هر موضوعی عذرخواهی نکنید

انسان هایی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند در هر مسئله ای خود را مقصر دانسته و عذرخواهی می کنند. برای مثال هنگامی که در خیابان کسی به آنها تنه می زند، این افراد عذرخواهی می کنند و بر این باورند که مشکل از خودشان بوده است.

برای جلوگیری از این موضوع، سعی کنید هنگامی که با مسئله ای روبرو می شوید ابتدا آنرا ارزیابی کرده و تنها در صورت لزوم عذرخواهی کنید، عذرخواهی به جا و صحیح نشان دهنده بلوغ اجتماعی شما به حساب خواهد آمد.

بیش از حد کسل نباشید

یکی از عوارض و تاثیرات منفی عزت نفس پایین، خستگی فیزیکی بدن می باشد، به عبارت دیگر گاهی برای شانه خالی کردن از برخی کارها خوابیدن را انتخاب می کنید و برای فرار از مشکلات خواب را بهترین پناهگاه می دانید.

بهترین راه حل برای این مشکل این است که با یک روانشناس صحبت کرده و از او کمک بگیرید تا تمام اثرات منفی عزت نفس پایین در زندگی خود را از بین برده و راحت تر با مشکلات روبرو شوید.

خودتان را از دید دیگران پنهان نکنید

گاهی اوقات افراد به دلیل اینکه از سمت دیگران مورد تمسخر قرار نگیرند یا حتی دیگران آنها را قضاوت نکنند، سعی می کنند از دید آنها پنهان شده و کمتر در جمع دوستان و آشنایان خود حضور یابند. این افراد عموما در بحث ها شرکت نمی کنند چون بر این باورند که ممکن است سخنی بگویند که باعث رنجش افراد حاضر در جمع شود.

اگر خودتان را باور داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید می دانید که نظر و عقیده هر فرد برای خودش محترم است و دیگران حق اعتراض به زندگی شخصی آنها را ندارند، یعنی شما مختارید آنگونه که دوست دارید زندگی کنید و از شیوه زندگی خود لذت ببرید. سعی نکنید به خاظر نظر و عقیده دیگران خود و باورهایتان را تغییر دهید، بلکه در جهت افزایش اعتماد به نفس خود قدم برداشته و بیشتر در جمع حضور یابید.

در این مقاله سه مورد از عوامل عزت نفس پایین را معرفی کرده و برای هر یک پیشنهادی دادیم، امیدواریم با خواندن این مقاله و سرلوحه قرار دادن این پیشنهادات بتوانید به عزت نفس و اعتماد به نفس لازم دست پیدا کنید.