افراد مبتلا به بیماری خود زشت انگاری دائما در حال بررسی ظاهر خود می باشند و گاهی مشکلاتی در ظاهر خود پیدا می‌کنند که از نظر خانواده و دوستان این مشکل جزئی بوده و یا اصلا وجود ندارد. اختلال خود زشت پنداری مختص یک جنس خاص نیست، هم مردان و هم زنان ممکن است به این اختلال مبتلا باشند. این اختلال در مردان معمولا به صورت وسواس است به این منظور که آنها نسبت به هیکل، تناسب اندام و ظاهر خود وسواس دارند. روانشناسان بر این باورند منشا این اختلال داشتن عزت نفس پایین می باشد. با ما همراه باشید تا برخی دیگر از نشانه ها و همچنین درمان اختلال خود زشت انگاری را به شما معرفی کنیم.

بیش از اندازه به خود توجه می کند

افراد مبتلا به این بیماری معمولا ساعت‌ها در طول روز مشغول فکر کردن به مشکلات و عیوب بدن خود هستند که گاهی این موارد در ظاهرشان وجود نداشته و ساخته تفکر نادرست آنها می باشند. اینگونه افراد گاهی ساعت ها در مقابل آینه و یا حتی از روی عکس های خود ظاهرشان را بررسی می کنند و همیشه بر این باورند که ظاهری نادرست دارند. این مشکل همانطور که گفتیم از نشانه های عزت نفس پایین می باشد.

همیشه رفتاری وسواسی دارد

افراد مبتلا به خود زشت انگاری همیشه خود را بیش از حد می آرایند و  حتی گاهی به مدت طولانی خود را در آینه بررسی می کنند. به مهمانی که می روند همه مهمان‌ها را بررسی کرده و گاهی خود را با آنها مقایسه می کنند. این کارها به آنها کمک می کند تا مدت کوتاهی، کمی آرام شوند.

روابط شخصی و اجتماعی فرد به خطر می‌افتد

روزانه بین ۳ تا ۸ ساعت از زمان این افراد صرف بررسی این مشکل و پنهان کردن آن می شود. این اختلال زمانی که فرد از کمک گرفتن از دیگران امتناع می کند، باعث بروز مشکلاتی در شغل، روابط اجتماعی، روابط فردی و حتی خانوادگی وی می شود.

 به تایید دیگران نیاز دارد

این چنین افراد در بین خانواده خود بارها و بارها در مورد ظاهر خود سوال می کنند و زمانی که افراد خانواده به آنها اطمینان می‌دهند که مشکلی وجود ندارند، باز هم واقعیت را نمی پذیرند. این اختلال در روابط آنها نیز اثر می گذارد، آنها هیچگاه با کسی وارد رابطه نمی شوند زیرا می ترسند دیگران آنها را قضاوت کنند.

اگر خود و یا یکی از اعضای خانوادتان به این مشکل مبتلا هستید، تنها راه درمان آن تمرین برای بالا بردن عزت نفس می باشد.