زنان بسیاری هستند که از زندگی خود راضی نیستند.

مردانی هستند که از زندگی زناشویی خود خسته شده اند.

شما چطور؟

آیا به طلاق فکر کرده‌اید؟

بد نیست شرایط پس از طلاق را بدانید شاید بتوانید درست تصمیم بگیرید.

 

شرایطی که پس از طلاق درگیر آن می‌شوید

زمانی که شما تصمیم طلاق خود را عملی میکنید زندگی شما تغییر میکند و احساساتی  به سرغ شما می آید که با شناخت و مدیریت آنها میتوانید زندگی خود را دوباره آغاز کنید 

تأکید مشاوران بر این است که مردان به هیچ وجه به قطع رابطه کامل فرزندان با مادر خود اصرار و درمقابل فرزندان از مادر آنها بدگویی نکنند، ولو این که مادر مقصر باشد.

علاوه بر آن شبکه روابط اجتماعی را هم برای خود و هم با مدیریت خود برای فرزندانشان شکل دهند.

درواقع نباید بگذارند طلاق، روابط اجتماعی منفی را جایگزین روابط اجتماعی مثبت کند.

مردان اگر خواستند که بچه ای از همسر دوم خود داشته باشند.

 

پیش از اقدام، موضوع را با فرزند یا فرزندان زن اول درمیان بگذارند و به عبارتی حق انتخاب دهند. اما چرا این توصیه ها به مردان است؟

شاید دلیل غیرحقوقی اش این باشد که می گویند مردان در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از زنان ضعیف تر هستند و طی چندسال اول پس از طلاق، روابط کمتری با دوستانشان برقرار می کنند. روانشناسان و محققان معتقدند، زنان در مقایسه با مردان در مواجهه با بحران ناگهانی مثل طلاق، با شرایط بهتر کنار می آیند. بنابر یک تحقیق در یورکشایر انگلستان، ۶١درصد از زنان طی ٢سال اول بعد از طلاق، بسیار خوشحال تر از موقعی هستند که هنوز درحال زندگی مشترک بودند درحالی که این رضایتمندی تنها در ۵١درصد از مردان وجود داشته است.

 

براساس این تحقیقات؛

زنان در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از مردان قوی تر هستند و طی چند سال اول پس از طلاق، روابط بیشتری با دوستانشان برقرار و وقت بیشتری را صرف خانواده شان می کنند و به دنبال مشاوره ها و درمان ناراحتی هایشان هستند درحالی که مردان غالباً به دنبال لذت های موقتی اند.

معصومه-تیموری-طلاق

از سوی دیگر لازم است قدری در مفاهیم حقوقی طلاق دقت کنیم.

به هر صورت آسیب شناسی طلاق جدای از مردانه و زنانه بودن آن از آن جایی که خانواده و جامعه را در معرض مشکلات عدیده ای قرار می دهد باید مورد توجه قرار گیرد.

طلاق دائم به دو دسته تقسیم می شود:

رجعی و بائن که هرکدام با توجه به شرع و قانون شرایط خاص خود را دارند.

 

طلاق رجعی:

به این معنا که پس از این که طلاق بین زن و مرد صورت گرفت،

مرد می تواند بدون این که دوباره جهت ثبت و خواندن صیغه ازدواج اقدامی کند،

برای شروع دوباره زندگی مشترک، زن را به زندگی برگرداند.

این رجوع به معنای همان بازگشت دوباره است؛

اما این بازگشت دارای شرایط خاصی است و به این معنا نیست که مرد هر زمان که بخواهد می تواند زن را به زندگی برگرداند،

اقدام به بازگشت زن باید حتماً در دوران عده زن باشد.

اقدام به بازگشت تنها به اراده شوهر واقع می شود

و اگر زن بخواهد اقدام به بازگشت کند، اراده او هیچ تاثیری نخواهد داشت.

اقدام به بازگشت زن توسط مرد می تواند با سخن و کلام باشد مثل این که به زنش بگوید من به تو رجوع کرده ام یا این که با رفتار و اعمالی باشد که عرف از آن رفتار، پشیمانی مرد را از جدایی فهم کند مانند رفتار محبت آمیز مرد به زنش.

در طلاق رجعی تا زمانی که زن در دوران عده به سر می برد به نوعی هنوز به عنوان همسر مرد شناخته شده و مرد باید به او نفقه بپردازد و در صورتی که مرد خواهان ازدواج دوباره باشد، باید به دادگاه رفته و از او اجازه بگیرد. در طلاق رجعی، زن و شوهر از هم ارث می برند، مرد حق ندارد تا زمانی که مدت عده به پایان نرسیده است، مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش یعنی منزل خود خارج کند.

 

طلاق بائن:

به این معنا که مرد نمی تواند اقدامی برای بازگشت زنش داشته باشد و در صورتی که خواهان برگرداندن زنش باشد باید حتماً او را طبق تشریفات قانونی و شرعی دوباره به عقد خود درآورد. یکی از آثار مهم طلاق بائن، جدایی کامل دو همسر از یکدیگر است و بر اثر این طلاق، زن و شوهر به کلی از هم جدا شده و مرد می تواند بی اجازه دادگاه ازدواج کند و هیچ تکلیفی هم به پرداخت نفقه به زن سابق خود ندارد. در این نوع طلاق زن و مرد از هم ارث نمی برند و زن باید خانه شوهر را بعد از طلاق ترک کند و اگر عده نداشته باشد می تواند بلافاصله ازدواج کرده و اقامتگاه و نام خانوادگی واقعی خود را استفاده کند.

یعنی می تواند به دلخواه خود زندگی کند.

اگر شوهر درحال بیماری، زن خود را طلاق دهد و بعد بر اثر آن بیماری بمیرد، زن از او ارث می برد اگرچه طلاق بائن باشد ولی به شرط آن که زن شوهر نکرده باشد.

 

 

باتشکر از اینکه همراه ما هستید

امیدوارم وبسایت معصومه تیموری راهگشای شما در مسیر زندگی باشد

 

 

گروه تحقیقاتی معصومه تیموری