جدایی همیشه آخرین راه حل برای یک زندگی مشترک است

اگر قصد زندگی دوباره را ندارید و تصمیم به آغاز زندگی تازه ای بعد از طلاق دارید بایستی به نکات و اصول زیر بیشتر دقت کنید.

فرق است بین پاک کردن و پایان دادن

زمانی که رابطه ای به پایان خود می رسد بین پاک کردن و پایان دادن آن تمایز قائل شوید.

پایان دادن به یک رابطه، به معنای پاک کردن و حذف یک شخص یا بخشی از گذشته شما نیست؛

برای مثال چنان چه در سال ۸۱ ازدواج کرده اید و در سال ۹۰ طلاق گرفته اید نباید در صدد باشید که این ۹ سال را از تاریخچه زندگی خود پاک کنید. چون معمولا در زمان جدایی احساسات ناخوشایندی همچون خشم، غم، تنفر و … ناشی از این که احساس می کنید خوشبخت نیستید یا مورد آزار قرار گرفته اید، وجود دارد و فرد به صورت ناخودآگاه تلاش می کند تا خاطرات زندگی مشترک خود را فراموش کند و رابطه با همسر قبلی اش را به زباله دان تاریخ بیندازد.

 

طلاق را باور کنید

از آنجایی که فشار روانی طلاق بسیار بالاست،

سیستم روانی افراد معمولا برای مواجه نشدن با احساسات ناخوشایند از روش مقابله ای انکار و کوچک نمایی استفاده می کند که برای سازگاری اولیه تا حدودی لازم است، اما چنان چه این روش ادامه پیدا کند احتمال این که فرد دچار افسردگی و بیماری های «روان تنی» بشود، زیاد است؛ بنابراین لازم است همان طور که برای اتفاقات خوش و ناخوش زندگی خود مانند ازدواج، تولد فرزند، فوت عزیزان و … مراسمی برگزار می کنید که بتوانید تشخیص دهید و بپذیرید که وارد مرحله جدیدی از زندگی شده اید و مسئولیت جدیدی دارید،

درباره این اتفاق ناخوشایند هم مراسم برگزار کنید.

البته منظور از برگزاری مراسم این نیست که جشن طلاق برگزار کنید

بلکه منظور این است که با یادآوری ایام خوش در زندگی قبلی تان چیزهایی که از آن یاد گرفته اید، مانند نکات مثبت طرف مقابل و …را روی کاغذ بنویسید و بعد با پاره کردن و یا سوزاندن آن که نشانه ای از خاتمه آن رابطه است به نوعی با این واقعیت مواجه شوید.

معصومه تیموری - طلاق ۱

شناخت احساسات ناشی از طلاق

در حلقه حمایتی مانند خانواده، دوستان و مشاور قرار گرفتن بسیار موثر است

زیرا آن ها می توانند احساسات ناخوشایند از قبیل خشم، گناه، غم و اندوه را که به دلیل از دست دادن منبع دلبستگی در شما به وجود آمده است از شما دور کنند و کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشید.

به رسمیت شناختن طلاق کمک خوبی به افراد مطلقه می کند

بنابراین افرادی که جدایی را تجربه می کنند نباید تلاش کنند که از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند بلکه باید آن ها را به عنوان بخشی از موضوع جدایی بپذیرند.

 

 

باتشکر از اینکه همراه ما بودید

امیدوارم این وبسایت راهگشای شما در زندگی باشد

 

گروه تحقیقاتی معصومه تیموری