چرا باید بعد از رابطه زناشویی غسل جنابت گرفت؟

مقدمه

از نظر اسلام، غسل جنابت، بعد از رابطه جنسی زناشویی امری واجب است؛

که اسلام، علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج جالبی به دست آمده است.

 

دلیل غسل جنابت

به هنگام خروج منی یا آمیزش جنسی هم روح متأثر می شود و هم جسم.

غسل جنابت که هم شستشوی جسم است و هم به علت اینکه به قصد قربت انجام می یابد شستشوی جان است، اثر دوگانه ای روی جسم و روح می گذارد،

تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت بدنی و فکری می شود.

غیر از اینها غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است؛

زیرا افراد زیادی هستند که از نظافت خود غافل می شوند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو دهند و بدن را پاک نگه دارند.

چرا باید بعد از رابطه زناشویی غسل جنابت گرفت؟

مجموعه جهات سه گانه فوق روشن می سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین آمیزش جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‏های بدن را کنترل می‏کنند، اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک؛ این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده هستند‏.

وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏های مختلف بدن است.

گاهی جریان‏هایی در بدن رخ می‏دهد که این تعادل را به هم می‏زند، از جمله آنها مسئله ارگاسم و اوج لذت جنسی است که معمولا مقارن خروج منی صورت می‏گیرد.

از جمله اموری که می‏توان اعصاب سمپاتیک را به کار وادار و تعادل از دست رفته را تأمین کرد، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر ارگاسم روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می‏شود،

دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسی یا خروج منی، تمام بدن با آب شسته شود.

 

امام صادق علیه‏ لسلام

در پاسخ زندیقی که پرسید :علّت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش‏کننده، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه آلودگی نیست: جنابت، همانند حیض است؛ چراکه نطفه، خونی است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره. پس، چون به پایان رسانَد، بدن، نفس می‏کشد و مرد از نفس آن، در خود بویی بد احساس می‏کند. غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت، افزون بر این، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را بیازماید .

 

امام رضا علیه‏ لسلام

علّت غسل جنابت ، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد؛ زیرا جنابت، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است.

امّا علّت آسان‏ تر گرفتن درباره پیشاب و مدفوع ، آن است که از جنابت بیشتر و همیشگی‏ترند و از همین رو ، به سبب فراوانی ، مشقت‏آوری و بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت ، خداوند ، در این باره به وضو بسنده داشته است ، در حالی که جنابت ، تنها از لذّت‏جویی و لذّت‏یابی و وا داشتن خود به این کار از انسان برمی‏خیزد.

حدیث «تحت کل شعره جنابه»(3) (در زیر هر مویی جنابت است.) اشاره به همین نکته دارد.

هنگام عمل آمیزش، در اثر حرکات شدید، اعصاب خسته و منقبض می شود و غسل کردن با آب گرم، اعصاب را منبسط و آنها را به حال طبیعی و عادی بر می گرداند و نیز جریان خون را در همه بدن تشدید و تجدید می نماید.

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید…