دانش آموختگان تهران

 

اگر اهداف و خواسته‌های روشنی داشته باشید که به آن‌ها علاقه‌ی فراوان دارید و با وجود نقاط ضعف خود، تمام تلاش خودتان را در مسیر دستیابی به آن‌ها به‌موقع و به‌طور کامل انجام دهید، مطمئن باشید که نتیجه خواهید گرفت.

این مهم‌ترین عامل در رسیدن به موفقیت است.

شما چه اهدافی دارید؟

آیا به روشنی آن‌ها را مشخص کرده اید؟

آیا بر روی آن‌ها تمرکز کافی دارید؟

راه‌هایی برای دستیابی به اهداف و خواسته‌ها

شما با عمل کردن به موارد زیر می‌توانید به بیشتر هدف‌ها و خواسته‌های خود دست پیدا کنید:

۱.اهداف را دقیق و روشن مشخص کنید!

اهدافی را که برای خودتان انتخاب کرده‌اید؛

حتماً به‌صورت دقیق و روشن روی کاغذ بنویسید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

هدف‌های شما باید بزرگ اما منطقی باشد. در برنامه‌ریزی‌های خود امکان انجام فعالیت‌ها را در نظر بگیرید و مواردی را که نیاز دارید، مشخص کنید.

۲. یک جدول زمان‌بندی درست کنید و برای رسیدن به هرکدام از اهدافتان زمان مشخصی را در نظر بگیرید.

همیشه تلاش کنید از جدول برنامه‌های خود عقب نمانید. شاید این کار در ابتدا برایتان کمی دشوار باشد، اما بعد از مدتی قادر خواهید بود مطابق با جدول حرکت کنید و گاهی حتی زودتر از مهلت موردنظر به هدف خواهید رسید.

۳.روی مهم ترین اهداف تمرکز کنید!

احتمالاً شما چندین هدف برای خود در نظر گرفته‌اید؛

اما دستیابی به یکی از این اهداف می‌تواند بیشترین تأثیر را در زندگی شما داشته باشد. تلاش کنید بیشترین زمان و انرژی خود را روی مهم‌ترین هدفتان بگذارید. از سایر اهداف خود غافل نشوید، ولی فکرتان را روی هدف اصلی متمرکز کنید.

۴. به خودتان ایمان داشته باشید!

هرگز فکر نکنید از کسانی که موفق شده‌اند، کمتر هستید.

به خودتان بگویید که هدف شما هرچقدر هم بزرگ و رسیدن به آن دشوار باشد، برای شما قابل‌دستیابی است و حتماً می‌توانید به آن برسید.

۵. هرگز نگویید نمی‌توانم!

وقتی کلمه‌ی «نمی‌توانم» را به کار می‌برید، درواقع ذهنتان را محدود می‌کنید.

به‌جای جمله‌ی «نمی‌توانم این کار را انجام بدهم.» از عبارت «چطور می‌توانم از عهده‌ی این کار برآیم؟» استفاده کنید. بیان کلمه‌ی «چطور» ذهن شما را باز می‌کند و ضمیر ناخودآگاهتان به دنبال جواب و راه‌حل می‌گردد.

۶. از شکست نترسید و از اشتباه فرار نکنید!

هرگز به دلیل ترس از شکست، از هدف خود دست نکشید ؛

به خاطر نگرانی بابت اشتباه، از انجام کارها خودداری نکنید.

تنها کسانی اشتباه نمی‌کنند که هیچ کاری انجام نمی‌دهند؛

میزان شکست افراد موفق بسیار بیشتر از افراد ناموفق است.

شکست و اشتباه در مسیر رسیدن به اهداف اجتناب‌ناپذیر است. تقریباً تمام انسان‌های موفق در زمینه‌های مختلف بارها شکست خورده‌اند. وارد عمل شوید و در صورت شکست، بازهم ادامه دهید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷. پیگیری در کارها را به‌عنوان یک عادت مثبت در خود پرورش دهید.

عادت کنید همیشه کارهای باارزش و لازم را سریع شروع کنید و کامل انجام بدهید. از موکول کردن کارها به فردا یا هر زمان دیگر بپرهیزید و هرگز به دلایلی مثل سخت بودن یا وقت‌گیر بودن کار، از انجام آن سر باز نزنید. بهترین زمان برای شروع هر کاری همین حالا است.

۸. اطلاعات لازم را در مورد کارها و فعالیت‌های خود به دست بیاورید.

کسب آگاهی و اطلاعات لازم برای کارهای موردنظر در جهت رسیدن به اهدافتان، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس، باور و توانایی‌های شما خواهد شد.

۹.وضعیت خود را تحلیل کنید!

در انجام هر مرحله‌ای از کار و در زمان‌های مشخص برای برنامه‌ها و اهداف کوتاه‌مدت خود، مثلاً در پایان هر هفته یا هر ماه، موقعیت و وضعیت خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. بررسی کنید که به کدام‌یک از اهداف خود و تا چه اندازه رسیده‌اید و چه تغییراتی را باید ایجاد نمایید تا وضعیت بهتری داشته باشید. با این کار از مسیر درست خارج نخواهید شد و به هدف خود خواهید رسید.

۱۰. برای رسیدن به هدف‌های بزرگ از پذیرفتن زیان‌های کوچک نترسید!

هر دستاورد بزرگی نیاز به فداکاری دارد.

برای به دست آوردن اهداف ارزشمند شاید نیاز باشد از چیزهای کوچکی دست بکشید یا به‌صورت موقت دچار زیان شوید، اما دستیابی به هدف و کسب نتیجه‌ی دلخواه می‌تواند بسیار به نفع شما تمام شود.

۱۱. مراقب باشید که موانع دلسردتان نکند!

در مسیر هر هدف مطمئناً موانع کوچک و بزرگی وجود دارد؛

که افراد زیادی در برخورد با چند مانع ناامید می‌شوند و هدف خود را رها می‌کنند. توجه کنید که بیشتر موانع قابل‌رفع هستند. هدف را مثل دوی بامانع در نظر بگیرید؛ تا از موانع عبور نکنید، نمی‌توانید به خط پایان برسید و طعم پیروزی را بچشید.