خطرات در کمین، از ناآگاهی رابطه جنسی

مقدمه

در این چند دهه اخیر، رابطه جنسی پیش از ازدواج در ایران افزایش پیدا کرده است و این رابطه علت اصلی انتقال ایدز است و این نشان دهنده این است که چه میزان ناآگاهی جنسی جامعه ایران را تهدید می کند.

 

تاوان سنگینی در ناآگاهی از رابطه جنسی وجود دارد.

در مورد آموزش و آگاهی رابطه جنسی به کودکان و نوجوانان نظرات مختلفی وجود دارد.

گروهی اعتقاد دارند که داشتن آگاهی جنسی باعث عملکرد بهتر درباره مسائل جنسی، هم در بعد فردی و هم اجتماعی می شود.

 از طرف دیگر گروهی معتقدند که لزومی ندارد که افراد آموزش جنسی ببینند.

به عقیده آنها، انسان های در مسیر زندگی همه آنچه را که باید در این زمینه یاد خواهند گرفت و دادن آگاهی جنسی به آنها تنها باعث تحریک زودهنگام میل جنسی و مشکلات ناشی از آن می شود.

با این همه، بر مبنای پژوهش ها، ناآگاهی جنسی کودکان و بزرگسالان، پیامدهای منفی برجسته ای دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

خطرات در کمین، از ناآگاهی رابطه جنسی

پیامدهای منفی ناآگاهی جنسی در کودکان و بزرگسالان

یک روانشناس می گوید:عقده ها و مشکلات روانی ناشی از پاسخ ندادن به نیازها در روابط زناشویی به روابط فرازناشویی به ویژه در شهرهای بزرگ می انجامد.

این درحالی است که یکی از دلایل افزایش آمار ایدز در ایران مربوط به روابط جنسی است و آسیب های دیگری چون طلاق عاطفی، ازدواج سپید و رواج خانه های مجردی نیز از همین موضوع نشأت می گیرند.

خیلی از اختلافات خانوادگی و حتی طلاق ها به خاطر مسائل جنسی است؛

چون ناآگاهی درباره این مباحث باعث بروز اختلافات بسیار جدی بین زوجین می شود، اگرچه در ظاهر امکان دارد خود را در شکلهای دیگر نشان دهد.

پس به منظور بهبود این روند باید اطلاعات جنسی مناسبی به زوجین ارائه داد.

این روان شناس افزود:موضوعات جنسی یکی از بخش های لاینفک زندگی زوجین محسوب می شود، اما در دهه های گذشته عمدتا با نگاه منفی به این موضوع پرداخته ایم.

نوعی نگرانی درخصوص صحبت کردن درباره این مبحث به وجود آمده است.

همچنین ما شاهد این روند در دهه های 60 و 70 بودیم و چون به نیازهای روانی و جنسی افراد به درستی پاسخ داده نشده این موضوع به عقده ها و مشکلات روانی منجر شده است.

 

نقش صدا و سیما در فرهنگ سازی و آموزش جنسی

نقش صدا و سیما در فرهنگ سازی و آموزش جنسی به زوجین در حال حاضر بحران جنسی پنهان است و اگر آشکار شود، مشکلات زیادی به همراه می آورد.

پس لازم است صدا و سیما در زمان هایی که کودکان بیننده برنامه های تلویزیونی نیستند، در زمینه موضوعات این چنینی برنامه سازی کند.

البته در کشورهای دیگر اقدامات مختلفی در این زمینه از جمله فکردرمانی انجام می شود اما در ایران تابو است.

وی افزود: ارائه اطلاعات صحیح در این زمینه باعث سالم سازی جامعه می شود. در حوزه مباحث دینی نیز ریزترین نکات درباره مسائل زناشویی مورد توجه قرار گرفته، پس الزامیست به این موضوع بپردازیم.

وی همچنین به نقش آموزش های پیش از ازدواج برای کاهش ناآگاهی های جنسی زوجین اشاره کرد و گفت: آموزش های لازم در این زمینه نداریم.

در مقطعی واحد تنظیم خانواده در دانشگاه ها به منظور آشنایی دانشجویان با مسائل جنسی راه اندازی شد، اما این موضوعات به درستی در کلاس ها به دانشجویان آموزش داده نشده و همین امر باعث آسیب هایی در آینده می شود؛

چون در صورت افزایش آسیب های جنسی مسئولان اظهار می کنند که ما تلاش کردیم دانشجویان را آموزش دهیم ولی موثر واقع نشد.

آمار اعتیاد با رابطه جنسی ارتباط مستقیم دارد و الزامیست افرادی آگاه روی این موضوع کار و واقعیت ها را به زوجین جوان انتقال دهند.

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید…