احساسات منفی و راهکار های مدیریت آن در زندگی

احساسات منفی 1 - معصومه تیموری

اخیرا یاد گرفته‌ایم که احساسات منفی چه تأثیری روی ما می‌گذارند و با آنها چه کار کنیم و چگونه می‌توانیم از نظر احساسی سالم بمانیم.

حوزه‌ی روانشناسی مثبت به «موج دومی» از تحقیقات می‌پردازد که نه‌تنها بر روی این موضوع متمرکز است که چه چیزی ما را خوشحال، پرانرژی و موفق می‌کند، بلکه به جنبه‌ی تاریک خوشحالی نیز توجه می‌کند.

درست مانند احساسات منفی که مزایایی به همراه دارند، مضراتی نیز در «مثبت بودن دروغین» وجود دارد که ما از داشتن آنها احساس شرمندگی می‌کنیم و می‌خواهیم آنها را نادیده بگیریم یا وانمود کنیم که احساس مثبت بیشتری داریم.

بهترین استراتژی این است که حالت‌های منفی را بپذیریم و حتی آنها را در آغوش بگیریم.

البته شرکت کردن در فعالیت‌هایی که می‌توانند این احساسات منفی را به تعادل برسانند نیز می‌تواند روش خوبی باشد.

راهکارهای زیادی وجود دارد که تا کنون کشف و به‌عنوان ابزاری برای پذیرش احساسات پیشنهاد شده‌اند، همچنین با توجه به تحقیقاتی که درباره‌ی ذهن انجام شده‌اند، روش‌هایی در نظر گرفته شده که به پذیرش احساسات منفی کمک می‌کنند.

دسته‌ای از این رویکرد‌ها در میان درمان‌گرها و مشاوران محبوبیت خوبی پیدا کرده‌اند.

در ادامه‌ی این مقاله، به این تکنیک‌ها که در پژوهش سری سیمز (Ceri Sims) برجسته شده‌اند می‌پردازیم تحقیقات نشان می‌دهد که احساسات مثبت می‌توانند سه برابر احساسات منفی برای شما سودمند باشند.

معنای این حرف این است که برای مثال تجارب مثبت را به زندگی‌تان اضافه کنید، روی خاطرات شاد و موفقیت تمرکز کنید تا مدت‌زمانی را که احساس خوب دارید افزایش دهید.

در ادامه، چند راهکار مطرح می‌شود که می‌توان از آنها برای کنار آمدن با احساسات منفی استفاده کرد.

احساسات منفی 2 - معصومه تیموری

پژوهش سری سیمز

 1.  مشاهده و مشارکت
  تلاش کنید از روی فکر و بدون داوری و قضاوت در فعالیت‌های مختلف شرکت کنید.
 2.  ارزیابی و چهارچوب‌بندی مجدد
  شما می‌توانید از رویکرد‌های شناختی رفتاری برای متفاوت‌دیدن چیزها استفاده کنید.
 3.  حمایت اجتماعی
  این مورد می‌تواند شامل تمرین تفکر عاشقانه و از روی محبت باشد که به مدد آن می‌توانید احساس ارتباط‌تان با دیگران را گسترش دهید و با سرمایه گذاری روی رابطه‌ها احساس خود‌دلسوزی‌تان را افزایش دهید.
 4.  تغییرات روانشناسی و رفتاری
  روی فعالیت‌هایی مانند تمدد اعصاب، تمرینات تنفسی و مراقبت از خود تمرکز کنید
 5.  ارزیابی و چهارچوب‌بندی مجدد
  شما می‌توانید از رویکرد‌های شناختی رفتاری برای متفاوت‌دیدن چیزها استفاده کنید.
 6.  حمایت اجتماعی
  این مورد می‌تواند شامل تمرین تفکر عاشقانه و از روی محبت باشد که به مدد آن می‌توانید احساس ارتباط‌تان با دیگران را گسترش دهید و با سرمایه گذاری روی رابطه‌ها احساس خود‌دلسوزی‌تان را افزایش دهید.
 7.  نشان دادن و فعال کردن تجربه‌های حسی و بدنی
  این مورد کمی پیچیده‌تر به‌نظر می‌رسد، اما به‌سادگی شما را برمی‌انگیزد و اجازه می‌دهید اتفاقی را که درون‌تان رخ داده، به‌راحتی بپذیرید.
 8.  پذیرش و همراهی
  اگر به‌شکلی فعال بر روی افزایش خود‌دل‌سوزی و تحمل در برابر ناامیدی تمرکز کنید، می‌توانید از مزایای زیادی برخوردار شوید.
 9.  آموزش و یادگیری
  آموزش و یادگیری به‌معنای در آغوش گرفتن خودآگاهی و افزایش دانش‌تان نسبت به بدن و ذهن خودتان است و اینکه چگونه به استرس و دیگر حالت‌های روانی پاسخ دهید. این تکنیک به شما اجازه می‌دهد متوجه شوید چه زمانی ناراحت هستید و دلیل آن چیست و بتوانید به‌شکل بهتری، پیام‌هایی را که بدن‌تان ارسال می‌کند تفسیر کنید.
 10.  داشتن یک «روز شخصی»، «روز سلامت روانی» یا «مرخصی روزانه»
  این روش چیزی شبیه به ماندن در خانه و استراحت کردن است، اما شامل ساختن روزی پر از تجربه‌های مثبت می‌شود. به این ترتیب که شما در مرخصی هستید و استرسی ر ا که به صورت روزانه تجربه می‌کنید، به کمترین سطح ممکن می‌رسانید. این تکنیک نیز در زمره‌ی دیگر تجربه‌‌های مثبت قرار می‌گیرد (افزایش حالت‌های روانی مثبت می‌تواند باعث افزایش حس خوش بینی و افزایش قدرت واکنش به اتفاقات بد شود) و باعث می‌شود عوامل استرس زا در طول روز کمتر شوند. به این ترتیب می‌تواند از استرس مزمن روزانه دور شد و فرصت بازیابی عاطفی پیدا کرد. برای انجام این کار روزتان را با فعالیت‌هایی که از انجام آنها لذت می‌برید پر کنید.
 11.  نوشتن نامه یا ترتیب دادن یک ملاقات برای سپاسگزاری
  این فعالیتی رایج در میان دانش‌آموزان روان‌شناسی مثبت است. این تکنیک عبارت است از سپاسگزاری کردن از افرادی که برای شما کار کوچک یا بزرگی انجام داده‌اند. این کار می‌تواند نوشتن یک نامه برای یک معلم در دوره‌ی دبستان باشد که الهام‌بخش شما در زندگی بوده است یا ملاقات کردن یک همسایه برای نشان دادن اینکه چقدر از زندگی کردن در همسایگی‌ آنها خرسند هستید. این کار می‌تواند شامل هرگونه نامه یا مکالمه‌ی شخصی برای نشان دادن این باشد که شما قدردان کاری هستید که دیگران برای‌تان انجام داده‌اند. این فعالیت‌ها برای افرادی که از آنها سپاسگزاری می‌شود، فایده‌ی بسیار زیادی دارد. همچنین مشخص شده است که احساس مثبت طولانی‌تری برای فرد قدردان به‌همراه دارد. بیشتر افرادی که در این فعالیت شرکت می‌کنند، گزارش داده‌اند که روزها و حتی هفته‌ها بعد از این کار احساس مثبتی داشته‌اند
 12.  تصور بهترین عملکرد فردی
  در این روش، شما بهترین حالت ممکن خودتان را و چیزی که به‌نظر می‌رسید تصور می‌کنید. این تمرین روی حالت زندگی شما تأثیر می‌گذارد و همراه با خوش‌بینی است که هر دو مزایای طولانی‌مدتی برای ما دارند. این روش را می‌توان به‌صورت تمرین ثبت وقایع یا خیلی ساده‌تر به‌صورت روش تجسم کردن انجام داد. اما در کل شامل تصور زندگی‌تان در آینده و به‌چالش‌کشیدن خود برای تصور کردن بهترین شکل زندگی‌تان است. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که برای مدت ۲ هفته روزی ۵ دقیقه از این تکنیک استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که همین زمان را به فکر کردن درباره‌ی فعالیت‌های روزانه‌شان اختصاص می‌دهند، روحیه‌ی بهتری دارند و خوش‌بین‌تر هستند.
 13.  سعادت باوری
  به این معنا که برای اهداف زندگی خود و دستیابی به حس تأیید تلاش کنید. راهکارهای دیگری نیز وجود دارند که به افراد توصیه می‌کنند مانند روش‌هایی برای افزایش حالت‌های روانی مثبت و واکنش فردی نسبت به استرس و احساسات منفی، حالت‌های روانی منفی سراسر وجودشان را فرا نگیرند. با توجه به تحقیقات با موضوع مثبت بودن می‌دانیم که این حالت‌ها می‌توانند به‌خودی‌خود سودمند باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید