برای ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری باید در موقع نیاز از دیگران کمک بخواهید ودر مورد زندگی و نوع بشر نظرات و دیدگاه های تازه ای را در خود ایجاد کنید. ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری در خانمها باعث می شود تا باورهای نامعقول را نابود و بر ترس های خود غلبه کنید. خود را به شیوه های صحیح تایید کنیدوبه خود گوشزد کنید که شما فردی هستید که می تواند سرنوشت تان را تعیین کند. این شما هستید که نحوه ی رفتارها و واکنش مردم و همین طور اتفاقات زندگی تان را تعیین کنید.خود را از احساس خشم، ترس، بی اعتماد و ناامنی رها کنید.برای رشد و تعالی فردی خود را اسیب پذیر کنید و دل را به دریا بزنید. نقابی را که در پس آن عزت نفس پایین تان را پنهان نموده اید دور بیندازید اولیت ها و اهداف خود را تعیین کنید.ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری در خانمها باعث می شود تا باور کنید که شما تنها مسئول جهت بخشیدن به زندگی خود هستید.

ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری در خانمها به آزمون زیر توجه کنید:
آزمون زیر به شما کمک می‌کند که دریابید آیا واقعا فرد مسئولیت‌پذیری هستید یا خیر . لطفا عبارات زیر را به دقت خوانده و میزان موافقت یا مخالفت خود با هر یک از آنها را با استفاده از گزینه‌های (کاملا موافقم، موافقم،نظری ندارم،مخالفم یا کاملا مخالفم) مشخص کنید:

ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری در خانمها

 1. من وسایل متعلق به خود را تمیز و مرتب نگه می‌دارم.
 2. من به خوبی می‌توانم وقت و فعالیت خود را طوری تنظیم کنم که کارهای محوله به موقع انجام شود.
 3. آدم بسیار منظم و با برنامه‌ای نیستم.
 4. سعی می‌کنم وظایف محوله به خود را با صداقت و درستی انجام دهم.
 5. من دارای اهداف دقیق و روشنی هستم و برای دستیابی به آنها طبق برنامه منظمی عمل می‌کنم.
 6. قبل از شروع هر کاری وقت زیادی تلف می‌کنم.
 7. برای دستیابی به اهداف خود سخت تلاش می‌کنم.
 8. وقتی تعهدی می‌دهم همیشه آن را اجرا می‌کنم.
 9. بعضی اوقات آنطور که باید صادق و قابل اطمینان نیستم.
 10. آدم سازنده و مولدی هستم و همیشه مسئولیت‌های خود را به انجام می‌رسانم.
 11. به نظر نمی‌رسد هرگز بتوانم کارهای خود را نظم و ترتیب دهم.
 12. سعی می‌کنم همه کارهای خود را به بهترین نحو انجام دهم.
 13. بدهکاری‌هایم را سر موقع و کامل پرداخت می‌کنم.
 14. برایم مشکل است خود را مجبور به انجام وظایفم کنم.
 15. وقتی کاری را به دست می‌گیرم تقریبا همیشه آن را به پایان می‌رسانم.
 16. غالبا کارهایم را بدون برنامه‌ریزی زمانی انجام می‌دهم.
 17. برای جلوگیری از دوباره کاری سعی می‌کنم کارهایم را با دقت انجام دهم.
 18. آنقدر کارهای ریز و کوچک برای انجام دادن دارم که گاهی تمام آنها را نادیده می‌گیرم.
 19. وقتی می‌خواهم به یک سفر کوتاه بروم، از قبل با دقت در رابطه با آن برنامه‌ریزی می‌کنم.
 20. وقت زیادی را برای پیدا‌کردن چیزهایی که سر جای‌شان نگذاشته‌ام صرف می‌کنم.
  شیوه نمره‌گذاری:
  در عبارات۱۹ ،۱،۲،۴،۵،۷،۸،۱۰،۱۱،۱۲،۱۳،۱۵،۱۷ به گزینه کاملا موافقم۴ امتیاز، موافقم۳ امتیاز، نظری ندارم ۲ امتیاز، مخالفم یک امتیاز و کاملا مخالفم صفر امتیاز تعلق می‌گیرد. در عبارات۳،۶،۹،۱۱،۱۴،۱۶،۱۸،۲۰ نمره‌گذاری معکوس است، یعنی به عبارت کاملا موافقم صفر امتیاز، موافقم یک امتیاز، نظری ندارم۲امتیاز، مخالفم ۳‌امتیاز و کاملا مخالفم ۴‌امتیاز تعلق می‌گیرد. حالا امتیازات خود را باهم جمع کنید.
  نتیجه‌گیری:امتیاز بالاتر از ۵۰: به شما تبریک می‌گوییم، شما فرد مسئولیت‌پذیری هستید. شما اهداف و برنامه‌های خاصی را در زندگی خود تعیین کرده و برای دستیابی به آنها می‌کوشید. از طرف دیگر به قول و قرارهای‌تان سخت پایبندید و به همین دلیل اطرافیان‌تان کاملا به شما اطمینان دارند. به علاوه شما به‌خوبی از ارزش زمان این موهبت الهی آگاهید و بنابراین آن را بیهوده هدر نمی‌دهید.
  امتیاز پایین‌تر از ۵۰: متاسفانه حس مسئولیت‌پذیری شما ضعیف است، البته این گفته به این معنا نیست که شما به اصول اخلاقی پایبند نیستند، بلکه منظور این است که معمولا دقت کافی برای انجام کارها ندارید و در جهت رسیدن به اهداف خود نیز چندان مصر و پیگیر نیستید. برخی از شواهد پژوهشی نیز نشان می‌دهند که نیاز به لذت‌طلبی و علاقه‌مندی به امور جنسی در افراد دارای نمره پایین بیشتر از افرادی است که نمره‌های بالا کسب می‌کنند.