ازدواج، کلینیک درمانی نیست

#مقالات

چرا برخی به این عقیده پوچ و بی اساس دامن می زنند که #ازدواج می تواند درمان همه ضعف های انسانی باشد و برای دیگران نسخه می پیچند که “اگر بچه ات بداخلاق است ازدواج کند خوب می شود”، “اگر تنبل است به خاطر بی زنی است و ازدواج او را درست می کند” یا اختلالات رفتاری و شخصیتی که تصور می شود با ازدواج درمان می شوند این جمله ها هیچ یک پایه واساسی ندارند و به ازدواجی منجر می شوند که اغلب به یکی دو سال نرسیده به طلاق ختم می شوند.

حقیقت این است که ازدواج هیچ بیماری را درمان نمی‌کند.

شناخت کسانی که اختلال شخصیت دارند در برخوردهای کوتاه مدت کار ساده‌ای نیست. زیرا این افراد غالباً در ابتدای آشنایی تصویر بسیار خوبی از خود در #ذهن شما به جای می‌گذارند. ممکن است آنها در محیط کاری و فعالیت‌هایی اجتماعی، افراد شایسته‌ای جلوه کنند.

فرد دچار #اختلال_شخصیت می‌تواند مانند بسیاری از افراد دیگر زیبا و #باهوش باشد و چنین چیزی موجب شود درباره او نگاه مثبتی داشته باشید.  حتی متخصصان #روانشناس هم، در جلسه اول درمان، تشخیص صحیحی درباره آن‌ها نمی‌دهند.

شاید اولین راهی که به نظر می رسد این باشد که باید با برقراری ارتباط زیاد و رفیق گرمابه و گلستان بودن با فردی که قرار است با او پیوند ازدواج برقرار شود او را بشناسیم و در واقع روابط و مسائل گذشته او را بررسی کرده و به شناخت کارکردها و مشکلات روانی، شغلی، حقوقی و اجتماعی کنونی و جاری‌اش برسیم.

اما مشکل اینجاست که اگر چنین وابستگی عاطفی در طول رابطه آنقدر زیاد شود عملا شناخت منصفانه و واقع بینانه غیرممکن است.

ازدواج، کلینیک درمانی نیست

متاسفانه در بیشتر موارد هنگامی‌ که جوانی به فرد دیگری علاقمند می شود، غالباً علائم اختلال شخصیت او به عنوان رفتارهای خوب و پسندیده می بیند و مجذوب او می شود.

بنابراین نسخه بعدی که پیچیده می شود، مشورت است.

مشاوره با کسی که بیشتر می داند، بیشتر تجربه کرده و علم بیشتری دارد. مشخصا چنین کسی نمی تواند همسایه، دوست یا قوم و خویش میانسال شما باشد.

وقتی پای سنجش شخصیت به میان می آید و می خواهید فردی را که قرار است شریک زندگی شما باشد، از نظر سلامت روانی و شخصیتی بسنجید، باید سراغ یک روانشناس دلسوز و کارآزموده بروید تا با چند جلسه مشاوره و انجام تست های روانشناسی، شناخت دقیق تری از یکدیگر به دست آورید.

یادتان باشد ازدواج به همان اندازه که مهم و پر ریسک است، به همان اندازه ارزش توجه، دقت و تحقیق دارد.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید…